Irak erőt alkalmazna, ha a kurd népszavazás erőszakba torkollna

A kormányfő szerint a referendum ellenséges lépés a teljes iraki népességgel szemben.

MTI
2017. 09. 16. 19:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha az iraki lakosságot „törvénytelen erő alkalmazása fenyegeti, katonailag be fogunk avatkozni” – jelentette ki Abádi.

Az észak-iraki Kurdisztán parlamentje pénteken egyetértett azzal, hogy a kurdok szeptember 25-én népszavazást tartsanak a függetlenségről három kormányzóságban és a kurdok ellenőrzése alatt álló, de a bagdadi központi vezetés által magának követelt területeken. A 2015 óta első alkalommal összeült kurdisztáni törvényhozásban a képviselők elsöprő többsége támogatta a népszavazás megtartását.

„Ha semmibe veszik az alkotmányt, Irak és a térség határait, az nyilvános felhívás lesz a térség országai számára, hogy ők is megsértsék az iraki határokat, ami a helyzet nagyon veszélyes eszkalálódását jelentené” – mondta Haider el-Abádi.

Az iraki kurd vezetők azt várják a népszavazástól, hogy tárgyalóasztalhoz kényszerítse a bagdadi vezetést, és megnyissa az utat a függetlenség előtt. Abádi szerint azonban az ilyen tárgyalásokat csak tovább nehezítené a népszavazás.

Az iraki kurdokra folyamatosan erősödő nyomás nehezedik a térségbeli hatalmak és az Egyesült Államok, valamint Bagdad részéről, hogy mondjanak le a népszavazásról.

Maszúd Barzani, az iraki kurd autonóm régió elnöke ismételten hangsúlyozta: erőszakot fog kiváltani, ha „bármelyik erő” megpróbál bevonulni a vitatott hovatartozású, a pesmergák kezén lévő területekre, különös tekintettel a kőolajban gazdag Kirkuk városra. Barzani pártja, a Kurdisztáni Demokrata Párttal (KDP) szemben álló, fő ellenzéki erő, a Mozgalom a Változásért (Bzutinevej Gorran) bojkottálta a kurd parlament tanácskozását.

Abádi közölte, hogy a kurd referendumra adandó törvényes válaszokra összpontosít. A héten az iraki parlament – a kurd képviselők által bojkottált szavazáson – elvetette a kurd függetlenségi népszavazást.

Arra a kérdésre, hogy elfogadna-e valaha is egy független Kurdisztánt, Haider el-Abádi leszögezte: „Ez nem tőlem függ, ez alkotmányos ügy. Ha az irakiak a maguk útját akarják járni, az alkotmány módosítását kell elérniük. Ebben az esetben az egészet parlamenti keretek között és össziraki népszavazás útján intézzük. [ ] Ők csak a kurdokat akarják megszavaztatni. Úgy gondolom, ez ellenséges lépés a teljes iraki népességgel szemben.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.