Az ország törvényei értelmében a referendum így illegális, a spanyol hatóságok pedig igyekeznek megakadályozni a szavazást: lefoglaltak szavazólapokat, szavazóurnákat, a posta nem kézbesíti a népszavazási dokumentumokat, a szavazóhelyiségeket előre lezárják majd.
A katalán kormány állítja: mindenképpen lesz népszavazás vasárnap, és kitart annak szabályossága és érvényesség mellett, még ha módszerei szokatlanok is.
Carles Puigdemont, katalán elnök rendszeresen Twitter-oldalán osztja meg az újabb és újabb választási weboldalak elérhetőségét a legfontosabb tudnivalókkal, ám ezeket a honlapokat a spanyol csendőrség újra és újra megszünteti.
A politikus csütörtökön egy kifejezetten október 1-jére készített mobiltelefonos applikációt is közzétett, ahol a választásra jogosultak lakcímük alapján kikereshetik a számukra kijelölt szavazókört. Most nem kaptak hivatalos választási értesítőt, ahogy általában szokás.
Az ügyészség már vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy például a választói névjegyzék mi alapján készült.
Azok, akiket kisorsoltak, hogy a szavazókörökben a szavazatszámláló bizottságok tagjai legyenek, és napközben közreműködjenek a voksolás lebonyolításában, arról számoltak be, hogy meglepő módon értesültek feladatukról a napokban.
Egy háromgyerekes anya azt mesélte az Antena 3 televíziós csatornának, hogy a postaládája tetejére téve találta meg a levelet, amely azonban nem volt sem aláírva, sem lepecsételve, így véleménye szerint nem tekinthető hivatalosnak, és hangot adott kétségének a népszavazás hitelességével kapcsolatban.
A szövegben az alkotmánybíróság által felfüggesztett, azaz nem hatályos katalán népszavazási törvényre hivatkozik a feladó, akinek kiléte a levélből nem derült ki.
Egy másik asszony a La Vanguardia című napilapnak mondta el, hogy a háza bejárata elé tették az értesítőt, egy kővel lesúlyozva.
Számtalan kérdés megválaszolatlan, nem lehet tudni például, miként biztosítaná a katalán kormány, hogy egy választó csak egyszer szavazzon, és általában hogyan garantálnák a szavazás és az eredmények összesítésének szabályszerűségét.
A jogszerűséget biztosítani hivatott úgynevezett választási szindikátust ugyanis feloszlatták, miután az alkotmánybíróság bejelentette: tagjait napi 12 ezer eurós büntetéssel sújtja.
Az ABC című napilap beszámolója szerint Raül Romevera, a katalán kormány külügyi tanácsosa arról tájékoztatta a külföldi országokat, hogy érkeznek nemzetközi megfigyelők és választási szakértők egyebek mellett Franciaországból, Olaszországból, Lengyelországból, Nagy-Britanniából és az Egyesült Államokból is, ami szerinte garancia a szabályosságra.
A Hágai Stratégiai Tanulmányok Központja nevű elemző műhely 22 nemzetközi megfigyelőt küldött, akik október 2-ig készítik el jelentésüket.
Daan Evarts, misszióvezető az Europapress hírügynökségnek azt nyilatkozta: ők teljesen kívülről szemlélik az eseményeket, és nem közreműködnek benne.