Az iráni parancsnok határozottan figyelmeztette a kurdokat Kirkuk miatt

A kurd függetlenséget az iraki kormányerők mellett Irán is a sarokba szorítja.

MN
2017. 10. 21. 6:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iraki hadsereg és a Teherán támogatását élvező síita milíciák elsöprő erejű támadásával fenyegette meg az autonóm Kurdisztán vezetőit az iráni Forradalmi Gárda külföldi műveletekért felelős parancsnoka, ha csapataikat nem vonják vissza Kirkuk városából – közölték kurd tisztségviselők.

Kasszem Szolejmani tábornok legalább három alkalommal látogatott októberben Kurdisztánba, még mielőtt a bagdadi vezetés offenzívát indított volna az autonóm régió határain kívül fekvő, de a kurd pesmerga fegyveresek által uralt területek megszerzéséért – írja az MTI. A magas rangú iráni tábornok jelenléte a kurd frontvonalakon kiemeli, milyen nagy befolyással bír Teherán az iraki belpolitikára, de jelzi a síita többségű iszlám köztársaság azon törekvését is, hogy megnyerjen egy, a Közel-Keleten a befolyásért vívott küzdelmet regionális riválisával, a szunnita Szaúd-Arábiával szemben. Szolejmani a Kurdisztán Hazafias Szövetség (PUK) párt vezetőivel folytatott megbeszéléseket Szulejmánijja városában mindössze egy nappal azelőtt, hogy Haider al-Abadi iraki kormányfő hétfőn hajnalban megindította csapatait Kirkuk ellen – mondta a PUK egyik tisztségviselője. Üzenete a napnál is világosabb volt: vonuljatok vissza, vagy elveszítitek Teheránt mint stratégiai szövetségeseteket.

„Abadi háta mögött ott állnak a Nyugat mellett a regionális nagyhatalmak is, és semmi nem fogja megállítani őt abban, hogy a hegyekbe kényszerítsen titeket, ha úgy dönt” – idézte az illetékes az iráni tábornokot. A kurd pesmerga fegyveresek parancsnokai azzal vádolták Iránt, hogy megszervezte a síita többségű bagdadi vezetéssel a kurd területek elleni hadműveletet. A feltételezéseket Teherán cáfolta. Irán azonban nem csinált titkot iraki katonai jelenlétéből. „Teherán katonai segítsége nem titok többé. Szolejmani tábornok arcképeit Irak-szerte lehet látni – mondta az iráni elnök környezetének egyik illetékese. – A politikai kérdéseket félretéve a kirkuki olaj kulcsfontosságú az OPEC-tagállam Irán számára. Katasztrófa lenne Iránnak, ha ellenségei ellenőriznék az olajmezőket. Miért is engednénk őket a kőolajpiacra?” – tette hozzá.

A PUK mellett a Kurdisztáni Demokratikus Párt (KDP) és a Gorran párt számít a legjelentősebb politikai erőnek az autonóm régióban, ugyanakkor a köztük lévő ellentétek is kiéleződtek, ahogy az iraki hadsereg a napokban ismét a fennhatósága alá vonta azokat a Dijála, Ninive és Kirkuk tartománybeli területeket, ahonnan az előző három évben a kurd erők kiszorították az Iszlám Államot. Itt is megtartották a szeptember 25-i kurd függetlenségi népszavazást, amelyet Bagdad, Ankara és Teherán heves ellenzése ellenére a KDP-t vezető Maszúd Barzani kurdisztáni elnök erőltetett. Az Irán szövetségesének számító PUK egyenesen azzal vádolta meg a KDP-t a referendum előtt, hogy a lépéssel elszigeteli a kurdokat, és a katonai beavatkozás veszélyének teszi ki őket. Szolejmani akkor is óva intette az elszakadásról szóló népszavazás megtartásától a kurd vezetést. Irán ugyanis attól tart, hogy mindez feltüzelheti a saját területén élő kurd kisebbség függetlenedési törekvéseit. „Az irániak nagyon világosan megmondták. Nem hagytak kétséget afelől, hogy konfliktus lesz, és a területeket elveszítjük” – mondta egy névtelenül nyilatkozó kurdisztáni politikus, aki találkozott az iráni katonatiszttel.

Szolejmani október elején ismét sürgette szövetségeseit a PUK-nál, hogy vonják ki csapataikat Kirkukból, amiért cserébe Teherán megvédi az érdekeiket. Egy iráni forrás szerint a tábornok az iraki csapatok offenzívája előtt két nappal Kirkukba látogatott, hogy „katonai tanácsokat adjon”. Egy névtelenséget kérő iraki hírszerzési tisztségviselő elmondta: „Értesüléseink szerint Irán döntő szerepet játszott abban, hogy a PUK a helyes cselekvési utat választotta Bagdaddal.” A KDP a napokban azt vetette a rivális párt szemére, hogy elárulta a kurdok ügyét azzal, hogy összejátszott a bagdadi vezetéssel, és kivonta a kurd fegyvereseket Kirkukból. A Barzani elnökhöz közeli forrás szerint a PUK-ot vezető Talabani klán tehető felelőssé a Kirkukban történtekért. „Nyilvánvaló, hogy Irán vezeti a műveletet a KDP megsemmisítésére” – hangoztatta az illetékes.

Az autonóm tartomány és a bagdadi központi vezetés közötti ellentét az utóbbi napokban fegyveres konfliktussá fajult. Az iraki haderő Haider al-Abadi miniszterelnök parancsára hétfőn offenzívát indított a vitatott hovatartozású Kirkuk tartományban. A kormányfő utasította a hadsereget, hogy foglalja vissza a pesmerga harcosok által az Iszlám Állam dzsihadista szervezettől megszerzett területeket. Bár néhol összecsapások is voltak, a kurd harcosok több helyen inkább visszavonultak, látván a túlerőben lévő katonaság előrenyomulását.

Közben az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Heather Nauert pénteken önmérsékletre szólította fel az észak-iraki Kirkukban harcoló iraki hadsereget. A szóvivő hangsúlyozta: az amerikai kormány aggódik az észak-iraki Kirkukban elharapódzó erőszak miatt, ezért szólítja fel önmérsékletre az iraki hadsereget. Közleményében Heather Nauert leszögezte: „minden félreértés vagy új összecsapás elkerülése végett azt kérjük az iraki központi kormányzattól, hogy a feszültség csillapítására korlátozza a vitatott övezetekben a hadsereg mozgását”. Hozzátette: Washington garanciákat kapott Haider al-Abadi iraki kormányfőtől arra, hogy a hadsereg nem provokál konfliktust, és megvédi az iraki kurd állampolgárokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.