Két napon belül ez már a második intézkedése a bagdadi központi vezetésnek az autonóm Kurdisztán elszigetelésére. A térségben szeptember 25-én megrendezett népszavazáson a szavazók 93 százaléka egy független állam létrehozását támogatta, Bagdad ugyanakkor nem ismerte el a referendum eredményét.
A tárca szerint a lehető leghamarabb helyreállítanák a szóban forgó olajvezeték működését, amely az Iszlám Állam 2014. nyári villámháborúja óta üzemen kívül van. A terrorszervezet akkor kiterjedt területeket hódított meg Irak északi és nyugati részén.
Bagdad hétfőn gazdasági és jogi szankciókat jelentett be az iraki kurd területekkel szemben. A többi között felszólította a kurdisztáni mobiltelefon-szolgáltatókat, hogy tegyék át székhelyüket az iraki fővárosba. A szövetségi kormány egyben felkérte a referendumot szintén ellenző Iránt és Törökországot, hogy függessze fel a szénhidrogének kereskedelmét az autonóm területekkel.
Az észak-iraki Kurdisztán 2014 óta a bagdadi központi kormánytól függetlenül exportál kőolajat, ami a térség egyik fő bevételi forrásának számít.