Az Al-Masdar News beszámolója szerint a város visszavételéért indított támadás már reggel megkezdődött. A csaknem tizenötezer, zömében keresztény lakosú város jelentőségét az adja, hogy stratégiai helyen fekszik az ország északi és déli része között. Így annak ellenére, hogy kezdetben ki tudott maradni a kormányerők és a lázadók közti konfliktusból, később mindkét fél a saját céljaira használta. A lázadók rajta keresztül szállítottak fegyvert a harcosaiknak Damaszkusz felé, a kormányerők pedig innen küldtek erősítést az ország északi és nyugati részére.
Az Iszlám Állam 2015 augusztusában azonban elfoglalta a várost: a kormányerők és a szélsőséges dzsihadisták közti összecsapásban meghalt ugyan az ostromot vezető Abu Hasszán al-Hatami, a terroristák végül győztek. Ezzel megkezdődött a helyi keresztények kálváriája: az iszlamisták már ebben a hónapban elraboltak kétszázharminc helyi civilt, köztük hatvan keresztényt.
Azok a keresztények sem jártak jobban, akiknek a terroristák először megkegyelmeztek. Nekik az IÁ felajánlotta: ha aláírnak egy behódolási szerződést, akkor nem lesznek rabszolgák, és nem ölik meg őket. Az aláírók ezzel a „dimmaszerződéssel” lényegében elismerték, hogy alsóbbrendűek, mint a muszlimok, továbbá vállalták, hogy adót fognak fizetni az IÁ-nak. Fél évvel az orosz beavatkozás után, 2016 áprilisában aztán fordult a kocka. A kormányerők fokozatosan, több oldalról bekerítették, majd orosz légi támogatás mellett felszabadították a sokat szenvedett várost.
Ez év szeptemberében aztán nem várt fordulat következett: El-Karjatejnben – amely egyébként 150 kilométerrel a szíriai kormányerők frontvonalai mögött helyezkedik el – egyszer csak akcióba lépett az IÁ egyik sejtje, és elfoglalta az egész települést. A támadás váratlanul érte a kormányerőket, akik már korábban elhagyták a várost abban a tudatban, hogy a lakosok most már biztonságban lesznek. A most indított sikeres hadművelet után a szíriai kormányerők az IÁ megmaradt területeinek visszafoglalására készülnek.