A döntést a külügyminisztérium az ország kubai nagykövetsége munkatársainak rejtélyes megbetegedéseivel, illetve azzal indokolta, hogy a havannai illetékesek képtelenek voltak a nemzetközi egyezményekben előírtaknak megfelelően biztosítani a diplomaták és családtagjaik épségét és biztonságát.
Az előzetes kiszivárogtatásoknak megfelelően az amerikai kormányzat kedden jelentette be döntését. A washingtoni kubai nagykövetség munkatársai hét napot kaptak arra, hogy elhagyják az Egyesült Államokat.
Az első megbetegedések tavaly ősszel jelentkeztek: a havannai nagykövetség diplomatái és családtagjaik szédülésre, émelygésre, látási és egyensúlyi zavarokra, erős fejfájásra panaszkodtak. Az Egyesült Államokba visszatérve az orvosok megállapították: agykárosodást vagy más jellegű, maradandó egészségkárosodást szenvedtek. Bár a vizsgálatok még mindig tartanak, az orvosok azt gyanítják, hogy „akusztikus támadások”, vagyis hanghatáson alapuló szerkezetek betegítették meg őket.
Az AP amerikai hírügynökség hétfői információi szerint a havannai nagykövetségen diplomáciai fedésben dolgozó hírszerzők betegedtek meg az elsők között, az ő állapotuk a legsúlyosabb. A külügyminisztérium keddi bejelentése huszonkét megbetegedett amerikai állampolgárról tesz említést.
A kiutasítással egyidejűleg a tárca leszögezte: nincs szó a diplomáciai kapcsolatok megszakításáról, Washington az „akusztikus támadásokért” nem közvetlenül Kubát okolja, de az amerikai állampolgárok épségének és biztonságának garantálásáért a kubai hatóságokat teszi felelőssé.
Az amerikai kormányzat eddig is kerülte, hogy közvetlenül Kubát vádolja meg a történtekért. A múlt héten az amerikai kormány már bejelentette: több mint a felére csökkenti a havannai nagykövetségén dolgozók létszámát. A keddi külügyi bejelentés leszögezte: a diplomaták akkor térhetnek majd vissza Havannába, ha a kubai kormány garanciát vállal a védelmükért.
Kuba mindig tagadta, hogy köze lenne a megbetegedésekhez. Bruno Rodríguez külügyminiszter egy keddi havannai sajtótájékoztatón megalapozatlannak és elfogadhatatlannak minősítette az amerikai döntést, amely ellen – mint mondta – „energikusan tiltakoznak”. Ürügynek nevezte azt a washingtoni állítást, amely szerint a kubai hatóságok nem tettek meg mindent az amerikai diplomaták biztonságáért.