Még a Trump-kabinet sem tudja, mi lesz Szíriával Rakka felszabadítása után

A kormányzatnak nincs kidolgozott stratégiája arra, hogyan távolítsák el Aszadot.

MTI
2017. 10. 17. 4:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rakka felszabadítását hetek óta jósolja a várost ostromló Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű szervezet, amelyet az Egyesült Államok és az általa vezetett nemzetközi katonai koalíció támogat.

Az amerikai hírtévé forrásainak közlései szerint Donald Trump amerikai elnök kormánya még nem dolgozott ki egy Szíriára vonatkozó kiterjedtebb stratégiát, így arra sincs terv, hogyan tisztítsa meg Szíria keleti részeit az IÁ fegyvereseitől. Nincs forgatókönyve arra az esetre sem, hogy ha sikerül győzelmet aratnia a dzsihadista szervezet felett, hogyan akadályozza meg Damaszkuszt vagy éppen a Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjét támogató Iránt befolyása kiterjesztésében a térségben.

Az Egyesült Államok szempontjából kifejezetten kényes kérdés az, hogy a Washington szíriai politikájának megfelelő hatalomátadást, azaz Aszad távozását a hatalomból miképpen is tudnák elérni – közölte az NBC.

A hírtelevízió tudomása szerint a Trump-kormányban sok keményvonalas politikus ragaszkodik Aszad eltávolításához, köztük Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete. Ennek ellenére akadnak olyanok is, akik azon a véleményen vannak, hogy „Aszad az egyetlen tényező, amely megakadályozza, hogy Szíria egy, a térséget elnyelő fekete lyukká változzon”.

Katonai és diplomáciai tanácsadók is egyöntetűen azt javasolják, hogy Washington tegyen lépéseket a Törökországgal egyre feszültebbé váló viszony enyhítésére. A hírtelevízió közlése szerint az Ankarával fenntartott kapcsolatok romlása komolyan megnehezítheti a hat éve háború sújtotta közel-keleti ország stabilizálását, különösen Irán és Oroszország fokozatosan növekvő befolyásának tekintetében.

A Fehér Ház egyelőre nem kommentálta az NBC értesüléseit.

A dzsihadisták által 2014-ben elfoglalt Rakka ostroma júniusban kezdődött. Visszafoglalása mérföldkő lesz a dzsihadista szervezet által kikiáltott kalifátus felszámolásában. Ryan Dillon amerikai ezredes, a nemzetközi koalíció szóvivője korábban azt közölte, hogy Rakkában már csak 300-400 dzsihadista maradt. Dillon arra is felhívta a figyelmet, hogy a város felszabadításának végső fázisa sem lesz egyszerű, a Washington vezette koalíció nem is szab határidőt a műveletek befejezésére.

Az Iszlám Állam iraki fellegvárából, Moszulból már kisöpörték a szervezetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.