Madrid kezdeményezi az alkotmány 155. cikkelyének alkalmazását – jelentette be szombaton, a kormány rendkívüli ülése után Mariano Rajoy miniszterelnök. Ezt a lehetőséget most első ízben alkalmazzák a spanyol demokrácia történetében. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy menesztik a katalán kormány és a közszolgálati média vezetőit, akik helyére Madridból neveznek ki végrehajtókat.
A katalán parlamentet nem oszlatják fel, de nem jelölhet új elnököt és alelnököt a tartományi kormány élére, illetve Rajoy tervei szerint hat hónapon belül új választást írnak ki Katalóniában. A spanyol kormány javaslatait még szombaton beterjeszti a szenátusnak, hivatkozva az alkotmány 155-ös cikkére. Ez a passzus ad lehetőséget az államnak, hogy alkotmánysértés esetén beavatkozzon az autonóm közösségekben.
A kormányfő beszédében azt állította, hogy a madridi kabinet nem akarta meglépni ezt, de a katalán kormány és parlament kikényszerítette ezt az illegális népszavazással, majd a függetlenség deklarálásával. „Nincs a világon olyan ország, amelyik megengedné ezt” – mondta a miniszterelnök. Rajoy azt állította: a katalán kormány az autonómia felfüggesztését akarta kiprovokálni, de ők ezt nem tették meg, a mostani lépéseik nem érintik a tartomány státuszát.
A miniszterelnök emellett elmondta: a katalán kormányzati feladatokat ideiglenesen a spanyol kormány illetékes miniszterei vennék át. A katalán kormányzati közigazgatás változatlan formában működne tovább, ahogy a katalán parlamenti is, azzal a kitétellel, hogy nem hozhat alkotmányellenes, valamint a katalán autonóm közösségi alapokmánnyal ellentétes intézkedéseket, és nem tarthat szavazást egy új katalán elnök személyéről.
Mariano Rajoy sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a spanyol kormány intézkedéseinek célja – a törvényességhez visszatérés mellett – a gazdaság helyreállításának folytatása. Aggasztónak nevezte, hogy a legfrissebb adatok szerint már több mint ezer cég döntött úgy, hogy székhelyét átteszi Katalóniából Spanyolország más területére, és aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy csökken a helyi turizmus, ami a gazdaság motorjának számító ágazat.
„Kérem, hogy ne menjen el több cég, nyugodtak lehetünk, mert ez (az ügy) megoldódik, anélkül, hogy több kárt okozna” – jegyezte meg. A spanyol kormány teljes intézkedéscsomagját később hozzák nyilvánosságra, azt a spanyol miniszterelnök-helyettes háttérbeszélgetésen ismerteti majd az újságírókkal. A szenátus elnöksége még szombaton, a kormány ülését követően összeül, hogy meghatározza a javaslatcsomag tárgyalásának menetét, és hogy mikor szavazhatnak róla.
Jövő pénteken rendkívüli ülésen szavaz a spanyol parlament felső háza, a szenátus a katalán kormány felmentéséről és a spanyol kormány Katalóniára vonatkozó egyéb javaslatairól – döntött a szenátus elnöksége szombati madridi ülésén.
Külön eseti parlamenti bizottság alakul meg jövő kedden, amelynek feladata, hogy megvitassa a tervezett intézkedéseket, lehetőséget biztosítva a katalán elnöknek vagy megbízottjának is az érvelésre, amelynek határideje csütörtökön délben jár.
A bizottság akár módosíthat is a kormány javaslatain, majd az általa elfogadott intézkedéscsomagot vitatja meg október 27-én a szenátus, amely még aznap megtartja a szavazást.
Az intézkedések elfogadásához a képviselők abszolút többségének támogatása szükséges, ezzel a spanyol kormánypárt egymaga rendelkezik. A megszavazott intézkedéscsomag azt követően lép hatályba, hogy megjelenik a hivatalos állami közlönyben.