A WHO szerint – ha a jelentést megerősítik – több ezer gyerek egészsége kerül veszélybe, mert a válságövezetekben gyorsan terjedhetnek ezek az erősen fertőző, súlyos betegségek, írta a Reuters szombat virradóra közölt hírében.
Elizabeth Hoff, a WHO szíriai képviselője közleményében elítélte a támadást, és leszögezte, hogy „az oltóanyagok nem lehetnek a háború legitim célpontjai”.
A WHO közölte, hogy a jelentés szerint a kelet-szíriai Deir-ez-Zaur közelében támadást intéztek egy egészségügyi intézmény hűtött raktára ellen, ahol a vakcinákat tárolták. A szervezet nem tért ki arra, hogy a jelentésben van-e szó arról, ki hajthatta végre a támadást.
A raktárban 100 ezer kanyaró elleni és 35 ezer gyermekbénulás elleni oltóanyagot, valamint fecskendőket tároltak. Hoff szerint egy új, hűtést igénylő raktár létesítéséig és a szükséges berendezések pótlásáig nem tudják beoltani a veszélyeztetett térségben élő gyerekeket.
Mivel a válságövezetekben az oltáskampányokkal nem tudják elérni az adott térség teljes lakosságát, a betegségekkel szemben védtelen emberek körében könnyen kitörhetnek járványok. Ugyanebben a szíriai térségben 2013–2014-ben ütötte fel a fejét gyermekbénulás-járvány, a WHO akkori kampányában 252 ezer csecsemőt és gyereket oltottak be.