Az Air France szerdán közölte, hogy a következő napon a párizsi Orlyi, majd egy héttel később, november 2-án a Charles de Gaulle repülőtéren is bevezeti az utasok fokozott átvilágítását. A francia légitársaság kérdőív formájában teszi ezt, amelyet az Egyesült Államokba tartó összes utasának ki kell töltenie.
Az Emirates közleményben tudatta, hogy a központjából, a Dubaji nemzetközi repülőtérről Amerikába induló utasai az utasfelvételi pultnál, az átszálló utasok pedig a kapuknál esnek át előzetes interjúkon. Az egyesült arab emírségekbeli légitársaság sürgette utasait, hogy hagyjanak pluszidőt a bejelentkezés és a beszállás előtt az interjúkra.
A hongkongi székhelyű Cathay Pacific a honlapján tudatta: felfüggesztette az utasok számára, hogy saját maguk adják fel poggyászukat, továbbá közölte, hogy az Egyesült Államokba tartó utasaira „rövid biztonsági interjú” vár. Azok, akik csomag nélkül utaznak, a beszállás előtt, a kapunál kell hogy megválaszolják a kérdéseket.
Az EgyptAir intézkedései között a cég közleménye szerint szerepel az utasok és a poggyászok alaposabb vizsgálata, valamint az interjúk alkalmazása. Bővítik továbbá a tiltólistán szereplő termékek körét.
A Lufthansa közölte, hogy az új szabályok az amerikai közlekedésbiztonsági hivatal kérésére lépnek életbe. A hatóság a belbiztonsági minisztériumhoz tartozik, a tárca azonban egyelőre nem kommentálta a bejelentést az AP hírügynökség szerint. A német légitársaság bejelentette, hogy az Egyesült Államokba tartó utasai kérdésekre számíthatnak az utasfelvételi pultnál, irataik ellenőrzésénél vagy a kapuknál.
Az egyelőre nem ismert, hogy más légitársaságokat is érintenek-e az intézkedések, amelyeket azt követően foganatosítanak, hogy lejárt a légitársaságok számára szabott százhúsz napos határidő, amely a rendelkezésükre állt az amerikai hatóságok által szabott biztonsági követelmények teljesítésére. Ezeket azt követően fogadták el, hogy feloldották a laptoptilalmat.
A fokozott biztonsági intézkedések naponta mintegy 325 ezer utast érintenek, akik 105 ország 280 repteréről, 180 légitársaság gépein, 2000 járaton érkeznek az Egyesült Államokba – írja az MTI.
Az USA még áprilisban döntött úgy, hogy kitiltja a mobiltelefonnál nagyobb elektronikai eszközöket egyes repülőgépek fedélzetéről. A korlátozás kilenc légitársaság azon járatait érintette, amelyek nyolc arab országból, valamint Törökországból indultak az Egyesült Államokba. Washington attól tartott, hogy a terroristák robbanószerkezetet rejthetnek el laptopokban, tabletekben. A tilalmat júliusban feloldották, a belbiztonsági tárca szerint ugyanis javult a helyzet: a repülőterek szigorúbb biztonsági intézkedéseket vezettek be az amerikai járatokra.