Washington büntetéssel fenyegeti Mianmart a népirtás miatt

Beutazási tilalommal, szankciókkal sújtaná a kelet-ázsiai országot az amerikai kormány.

MN
2017. 10. 24. 6:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai kormány büntető intézkedéseket foganatosít a mianmari vezetés ellen a rohingja kisebbség elleni erőszak miatt – jelentette be Washingtonban hétfőn a külügyi szóvivő.

Heather Nauert közleményben kifejezte Washington aggodalmát a mianmari Arakán államban élő, muszlim vallású rohingja kisebbség helyzete miatt. „Szükséges az atrocitásokért felelősök elszámoltatása, legyen szó akár kormányzati erőkről, akár önkényeskedő egyénekről” – szögezte le közleményében.

A szóvivő a – mianmari hadsereg ellen hozott korábbi intézkedések és fegyvereladási embargó mellett – bevezetett új szankciókkal kapcsolatban elmondta: szerepel köztük például a magas rangú mianmari katonai vezetőknek adott beutazási engedélyek felfüggesztése és a biztonsági erők magas rangú tisztségviselőinek már kézbesített meghívások visszavonása.

Az amerikai külügyi minisztérium kilátásba helyezett gazdasági szankciókat is „az atrocitásokért felelős” személyek ellen.

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter a múlt szerdán jelentette ki először nyilvánosan, hogy a muszlim vallású rohingja menekültek válságáért a mianmari hadsereg vezetői a felelősek, írja az MTI.

Az ENSZ legfrissebb adatai szerint augusztus 25-e óta több mint 580 ezer rohingja kényszerült elmenekülni Mianmarból a szomszédos Bangladesbe. A válság akkor robbant ki, amikor az üldöztetést szenvedő kisebbségi rohingják közül néhány militáns csoport  rendőrőrsöket támadott meg. A hadsereg azonnali erőszakkal válaszolt, a szervezett katonai és karhatalmi akció célja pedig egyértelműen a kisebbség kiűzése volt. 

A mianmari konfliktus a nyílt erőszak ellenére sem vált ki egyértelmű elutasítást, inkább feszültséget és zavart kelt a vallásilag is megosztott Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségében (ASEAN). A szervezetet jelenleg elnöklő, katolikus többségű Fülöp-szigetek közös ASEAN-nyilatkozatot bocsátott ki, amelyben kijelentette, támogatja a – buddhista többségű – Mianmart a béke és a stabilitás, valamint a közösségek közötti megbékélés, a harmonikus együttélés megteremtésében. Ezt azonban nem hagyhatta szó nélkül a muszlim többségű Malajzia, amely a szervezet történetében példátlan módon elhatárolódott a közös ASEAN-nyilatkozattól, és inkább a rohingják megsegítésére, az etnikai tisztogatás beszüntetésére szólított fel.

A szövetség muszlim, buddhista és keresztény tagállamai egyelőre képtelenek arra, hogy egységesen fellépve erőt mutassanak – ami nem csupán a szervezet nemzetközi tekintélyét rombolja, de teret enged a szélsőséges, terrorista mozgalmaknak is: az Iszlám Állam például már következő új frontvonalként kezeli a mianmari etnikai konfliktust.

Az izraeli kormányt ugyanakkor nem gátolta meg a válság abban, hogy fejlett technológiájú fegyvereket adjon el Mianmarnak: a Háárec című izraeli újság derítette ki, hogy a kabinet egy korábban megkötött szerződés alapján áprilisban egyebek között jól felszerelt, lőállásokkal ellátott őrhajókat adott el több tízmillió dollár értékben az akkor már háborús bűnökkel vádolt délkelet-ázsiai rezsimnek.

Izrael az ázsiai országot sújtó amerikai és európai uniós fegyvereladási megszorítások ellenére ütötte nyélbe az üzletet, és a múlt hónapban nem volt hajlandó kijelenteni, hogy az etnikai tisztogatás nyomán megszünteti a fegyverek értékesítését Mianmarnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.