Az SPA állami hírügynökség korábbi értesülései szerint Szalmán bin Abdel-Azíz király emellett három magas rangú tisztségviselőt is felmentett tisztségéből. Mutaib bin Abdulla nemzeti gárdáért felelős miniszternek, Adel al-Fakieh gazdasági tárcavezetőnek, illetve Abdulla asz-Szultan haditengerészeti főparancsnoknak kellett távoznia posztjáról. Mutaib bin Abdulla egykor a szaúdi trón várományosának számított.
Egyelőre hivatalosan nem indokolták meg a királyi utasítást, de megfigyelők a korrupcióellenes bizottság tevékenységét sejtik ennek a döntésnek a háttérben is. Úgy tudni, a monarchia személyzeti döntései mögötti hajtóerőt a júniusban koronahercegnek kinevezett Mohamed bin Szalmán ténykedése adja.
A The New York Times című napilap értesülései szerint a szaúdi királyi család szombaton letartóztatott tagjai között van Al-Valíd bin Talál bin Abdel-Azíz asz-Szaúd herceg is, aki az uralkodóház külföldön legismertebb képviselője, a világ egyik leggazdagabb embere. Az amerikai lap helyi idő szerint vasárnapra virradóra a szaúdi tulajdonú Al-Arabíja pánarab televízióra hivatkozva közölte a hírt. Az Al-Arabíjában megjelenő információkat mindig az olajmonarchia uralkodóháza hagyja jóvá. A The New York Times értékelése szerint Al-Valíd herceg letartóztatása nemcsak a szaúdi királyságot, hanem a külföldi nagy pénzügyi központokat is sokkolja. Al-Valíd irányítja ugyanis a Kingdom Holding beruházási társaságot, és jelentős részvényei vannak például a The Wall Street Journal című lapot is kiadó News Corpban, a Time Warner médiaipari amerikai óriásvállalatban, a Citigroup bankcsoportban, az Apple és a Twitter informatikai cégeknél, és komoly részesedései vannak több más, jól ismert amerikai és európai vállalkozásban is. A herceg amerikai egyetemeket támogat, köztük a tekintélyes washingtoni Georgetowni Egyetemet is. Al-Valíd vagyona elképesztő: ingatlanjai mellett a járművei is figyelemre méltóak – övé például egy Boeing 747-es is amelyet privát célokra használ, fedélzetén fürdővel, luxuslakosztályokkal és egy parkolóhellyel amelyen kényelmesen elfér a herceg Rolls-Royce-ja is.
Al-Valíd herceg októberben számos interjút adott külföldi lapoknak arról, hogy Szaúd-Arábia a Saudi Aramco állami olajvállalat nyilvános tőzsdei bevezetését tervezi.
A The New York Times felidézte azt is, hogy Al-Valíd nyilvános vitába keveredett Donald Trumppal annak ellenére, hogy tőle vásárolta meg a New York-i Plaza Hotelt, és Trump neki adta el az egyik jachtját is. 2015-ben azonban, amikor kiderült, hogy Trump elnökjelölt-aspiránsként beszáll a választási küzdelembe, a szaúdi herceg Twitter-bejegyzésében azt írta: „Trump egy szerencsétlenség, nemcsak a Republikánus Pártnak, hanem egész Amerikának. Vonuljon vissza az elnökválasztási küzdelemből, mivel sosem fog nyerni!” Donald Trump szintén Twitter-üzenetben válaszolt: „Al-Valíd, a lassú agymozgású herceg ellenőrizni akarja a mi amerikai politikusainkat a papa pénzével.”
A The New York Times információi szerint szombaton kiürítették a rijádi Ritz-Carlton hotelt, mert állítólag ott helyeznék el a királyi család letartóztatott tagjait. Lezárták a rijádi repülőtér magángépeket fogadó részét is, és ezzel – a The Times szerint – találgatások kezdődtek arról, hogy Mohamed bin Szalmán koronaherceg így szeretné megakadályozni a még letartóztatandó gazdag szaúdi üzletemberek külföldre távozását. A letartóztatások és felmentések hátterében ugyanis Mohamed bin Szalmán trónörököst sejtik, noha az intézkedéseket az uralkodó, Szalmán bin Abdel-Azíz király hozta meg.
Az amerikai kormányzatnak és személyesen Donald Trumpnak amerikai sajtójelentések szerint kifejezetten jó a viszonya a harminckét éves szaúdi koronaherceggel – írja az MTI.
Al-Valíd hercegenek egyébként 2014. júliusában Orbán Viktor a Magyar Érdemrend középkeresztje kitüntetést adta át. A kormányfő ünnepi köszöntőjében kiemelte: a kitüntetést azért adja a magyar állam, mert nagyra tartja azt a tevékenységet, amellyel a herceg túllép az üzlet hagyományos keretein. Ezt a nyugat-európai kultúrában társadalmi felelősségnek nevezik – fejtette ki a kormányfő. Hozzátette: mielőtt Magyarország ennek a nyugati kultúrának a része lett volna, egyszerűen úgy mondták volna: „a jó embereknek” adták a kitüntetést. A herceg életútja rendkívül figyelemre méltó, és elismerést vált ki a világon mindenütt – hangsúlyozta Orbán Viktor, s arról biztosította a díjazottat: Magyarország büszke arra, hogy ezt a kitüntetést átadhatja. A szaúdi királyság uralkodócsaládjának tagja a magyar–szaúdi gazdasági kapcsolatok fejlesztéséért végzett munkájáért részesült az elismerésben.