Állítólag nem veszélyes a légtérbe került radioaktív szennyezés

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség, az Országos Atomenergia Hivatal, több hatóság és intézet szerint sem kell aggódni.

MTI
2017. 11. 23. 15:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elenyésző az egészségügyi kockázata annak a radioaktív szennyeződésnek, amely szeptemberben az Urál környékén kerülhetett a levegőbe, majd Európa felett is megjelent – közölte az MTI a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségre (NAÜ), az Országos Atomenergia Hivatalra (OAH), valamint több nukleáris biztonsági hatóságra és intézetre hivatkozva.

Az OAH honlapján csütörtökön közzétett tájékoztató szerint a magyarországi mérőállomások 2017. október 16-a óta nem mutattak ki ruténiumot a légkörben.

Közölték, hogy a légkörbe került szennyeződés forrását nem lehet pontosan azonosítani, de valószínűsíthető, hogy az Urál környékén került a levegőbe, és nem atomerőműből származik. Hozzátették: különböző források a cseljabinszki üzemanyag-feldolgozót teszik felelőssé a szennyezésért, de az érintettek tagadják ezt.

A közlemény idézi a kazah és orosz hatóságok csütörtöki tájékoztatását is, amely szerint a mérési eredmények, helyszíni vizsgálatok alapján az üzemben és a közeli kazahsztáni nukleáris központban is a megengedett értékek alatt van a sugárzás szintje, emellett ruténiumszennyezést okozó rendellenességet sem tártak föl.

Az OAH október eleje óta fokozott figyelemmel kíséri a belföldi méréseket, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség tájékoztatóit, a társhatóságok jelentéseit és az orosz hatóságokkal is közvetlen kapcsolatba lépett, tájékoztatási kötelezettségét ellátta – írták.  

A francia Sugárzásvédelmi és Nukleáris Biztonsági Intézet (IRSN) november 9-én arról számolt be, hogy az egészségre és a környezetre nem veszélyes radioaktív felhő vonul végig Európa fölött. Az intézet szerint a sugárzó anyag Oroszországban vagy Kazahsztánban kerülhetett a levegőbe szeptember utolsó hetében, de mindkét ország tagadta, hogy atombaleset történt volna a területén.

Az orosz meteorológiai szolgálat kedden erősítette meg, hogy a ruténium 106-os radioaktív izotópjából a megengedett érték ezerszeresét mérték a légkörben szeptember végén az Urál déli része fölött, de az orosz állami atomhatóság nem tudott balesetről az ország egyik atomlétesítményében sem.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.