Donald Trump: Lehet, hogy egy nap barátok leszünk Kim Dzsongunnal

Az amerikai elnök sértőnek érezte, hogy az észak-koreai vezető öregnek nevezte.

MN
2017. 11. 12. 7:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értetlenségének adott hangot Donald Trump Twitter-bejegyzésében, amiért sértegeti és öregnek nevezi őt Kim Dzsongun észak-koreai vezető.

„Miközben én sose mondanám rá, hogy alacsony és kövér” – írta az amerikai elnök, hozzátéve, hogy ő igazán próbál Kim barátja lenni, és talán egy nap ez meg is valósulhat.

Fenti kijelentését később egy újságírói kérdésre válaszolva megismételte vietnámi sajtótájékoztatóján. Mint mondta: nem tartja elképzelhetetlennek, hogy egy napon barátok lesznek Kim Dzsongunnal: „Furcsa dolog lenne, de előfordulhat.”

„Ha megtörténne, az jó lenne Észak-Korea számára, de több más ország, sőt az egész világ számára is – tette hozzá az amerikai elnök. – Akár meg is történhetne. Nem tudom, hogy meg fog-e, de nagyon-nagyon jó lenne.”

A politikus elmondta, hogy provokációk helyett szeretne előrelépést látni az észak-koreai kérdésben.

„Ha minket provokálnak, a világot provokálják, és ezt nem szeretnénk” – hangsúlyozta.

Az MTI beszámolója szerint Tran Dai Quang vietnámi elnökkel közös hanoi sajtótájékoztatóján Trump nyomatékosította, hogy az amerikai hírszerzés oldalán áll a tavalyi elnökválasztási kampányra gyakorolt orosz befolyás kérdésében. A politikus leszögezte: a hírszerzést jelenleg remek emberek vezetik, éppen ezért nincs oka kételkedni annak hitelességében és megbízhatóságában. Az amerikai vezető ugyanakkor hozzátette: hisz Vlagyimir Putyin orosz elnöknek is, aki az amerikai titkosszolgálatok eredményei ellenére tagadta, hogy Moszkva beavatkozott volna a választásba.

Trump jelezte: nem akar vitázni Putyinnal erről, inkább szeretne együttműködni Oroszországgal a szíriai, észak-koreai és ukrajnai válság megoldásában.

Az elnök felajánlotta közvetítői segítségét a Dél-kínai-tenger körüli vita rendezéséhez. Kína a többi környékbeli ország – köztük Vietnám – követelésére fittyet hányva szinte teljes egészében magáénak szeretné a sűrű forgalmú területet. Trump elismerte, hogy Peking hozzáállása gondot okoz a térségben. Az amerikai elnök korábban Kínával is tárgyalt a kérdésről. Washington a hajózás szabadságát hirdető térségbeli műveleteivel többször tört már borsot a pekingi vezetők orra alá.

Quang elnök jelezte: Vietnám a viták békés rendezésében hisz, amelynek alapja a nemzetközi jog. Ez Vietnám szerint nem támasztja alá a kínai követeléseket.

Vietnám és az Egyesült Államok több gazdasági egyezményt kötött Trump látogatása alatt.

Az amerikai elnök helyi idő szerint kora délután továbbutazik a Fülöp-szigetekre, 12 napos ázsiai körútjának utolsó állomására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.