Donald Tusk: Az Európai Unió elítéli az ukrajnai orosz agressziót

Minden lehetőség nyitva áll Ukrajna, Georgia és Moldova előtt – hangsúlyozta az ET elnöke.

MTI
2017. 11. 24. 16:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió határozottan elítéli az ukrajnai orosz agressziót, és soha nem fogja elismerni a Krím félsziget illegális annektálását – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az uniós és a keleti partnerségi országok vezetőinek pénteki brüsszeli csúcstalálkozója után.

Sajtótájékoztatóján Tusk azt közölte, hogy az előző nap öt ukrán katona vesztette életét a Donyec-medencében, és ez ismételten rávilágít „az ukrajnai orosz agresszió tragikus következményeire”.

Hozzátette: a partnerországokban a befagyott és az aktív fegyveres konfliktusok „komoly nehézségeket okoznak, és akadályozzák a fejlődést”, valamint kiemelte, az EU támogatja ezen országok területi egységét, függetlenségét és szuverenitását.

Hangsúlyozta: „lépésről lépésre egyesítik Európát” az Azerbajdzsánnal, Fehéroroszországgal, Georgiával, Moldovával, Örményországgal és Ukrajnával való partnerséggel, amely jelentősen javítja a felek állampolgárai és vállalkozásai közötti kapcsolatokat.

Tusk azon véleményének adott hangot, hogy ezen országoknak szuverén joguk megválasztani, milyen célokat kívánnak követni az uniós kapcsolataikban, és mint mondta, „minden lehetőség nyitva áll” Ukrajna, Georgia és Moldova előtt.

Elmondta, ő maga szerette volna, ha „ambiciózusabb” a találkozón elfogadott zárónyilatkozat nyelvezete, azonban a legfontosabb az aláírók egysége volt.

Az Európai Tanács elnöke leszögezte: az együttműködés nem Moszkva ellen irányul, „nem geopolitikai szépségverseny az EU és Oroszország között”, hanem „szuverén országok közötti, politikai, gazdasági és katonai fenyegetések vagy kényszerítés nélküli” partnerség.

Mindazonáltal hozzátette: élete első felét a „szovjet blokkban” töltötte, a másodikat pedig a „szabad világban”, és „ha ez mégis szépségverseny lenne, akkor nem habozna a másodikat választani”.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke úgy vélekedett, hogy a Keleti partnerség elsősorban „társadalmaink közelebb hozásáról” és az életszínvonal növeléséről szól.

A brüsszeli testület vezetője emellett komoly eredménynek nevezte az Örményországgal kötött, hamarosan aláírásra kerülő, átfogó partnerségi megállapodást.

A sajtóértekezleten Jüri Ratas, az EU soros elnökségét betöltő Észtország kormányfője azt hangoztatta, hogy az erős és stabil szomszédság az Európai Uniót is erősebbé és stabilabbá teszi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.