Az Egyesült Államok légiereje kábítószerek előállítására használt laboratóriumokat bombázott Afganisztánban hétfőre virradóra – közölte John Nicholson tábornok, a dél-ázsiai országban állomásozó amerikai erők főparancsnoka, és hozzátette: most először terjesztették ki erre az „ágazatra” is a radikális iszlamista tálibok elleni műveleteket.
Nicholson az afgán vezérkari főnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a déli fekvésű Hilmend tartományban az afgán hadsereggel közösen véghezvitt művelet a tálibok pénzügyi bevételi forrásait célozta Donald Trump amerikai elnök augusztusban meghirdetett, új afganisztáni stratégiájának részeként. Hilmend ugyanis – az iszlamista lázadók fellegváraként – központja az afganisztáni máktermesztésnek, amely 80-90 százalékát adja a világszerte előállított ópiumnak. A tálibok nemcsak megadóztatják a máktermesztést, de a kábítószer-csempészetből is kiveszik a részüket, ami eltérő becslések szerint 400 millió dolláros éves bevételhez juttatja őket. Úgy tudni, újabban a drogelőállításba is beszálltak.
A tábornok szerint a tálibok egyre inkább bűnszervezetként kezdenek működni. „Azért harcolnak, hogy továbbra is bevételhez juthassanak a kábítószer-kereskedelemből, illetve más bűncselekményekből” – fűzte hozzá.
Kari Juszuf Ahmadi, a tálibok szóvivője cáfolta, hogy a Nicholson által említett térségekben drogtermelés folyna. Állítása szerint az Egyesült Államok így próbálja elrejteni, hogy valójában polgári személyek ellen hajtott végre légicsapásokat.
Hilmend tartomány egy névtelenséget kérő tisztségviselője elmondta: a bombázásoknak feltehetőleg civilek is áldozatul estek. „A legtöbben, akik ilyen gyárakban dolgoznak, civilek” – tette hozzá.
Az ENSZ kábítószer-ellenőrzési és bűnmegelőzési hivatalának (UNODC) Afganisztánról szóló éves jelentése szerint 2017-ben rekordmennyiségű, 9000 tonnányi – a heroin alapanyagául is szolgáló – ópiumot állítottak elő az országban.