Egyetemi tanárokat is üldöz Erdogan rendszere

A 42 egykori és jelenleg is dolgozó egyetemi alkalmazottat azzal gyanúsítják, hogy támogatták a Gülen-mozgalmat.

MN
2017. 11. 17. 8:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állami fenntartású, neves Marmarai Egyetem negyvenkét jelenlegi vagy volt alkalmazottja, köztük tanárok ellen adtak ki elfogatóparancsot pénteken Törökországban azzal a gyanúval, hogy kapcsolatban állnak a tavalyi katonai puccskísérletért felelőssé tett hálózattal – jelentette az Anadolu állami hírügynökség.

A rendőrségi művelet elsősorban isztambuli helyszínekre irányul, de négy tartományra is kiterjed. Az érintettek közül huszonnégyen jelenleg is az intézmény munkatársai. Egyetemi szobáikat a hatóságok átkutatják, az esetleges bizonyítékokat pedig lefoglalják. A reggeli rajtaütésekben huszonkét embert már előállítottak.

A török vezetés a 2016. július 15-ei incidensért az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónok nemzetközi mozgalmát teszi felelőssé, egyúttal fegyveres terrorszervezetnek is nyilvánította. Ankara szerint a hálózat tagjai céltudatosan, hosszú évek alatt szivárogtak be az állami szférába.

A pénteki razzia érintettjei állítólag pénzügyileg támogatták a Gülen-mozgalmat, valamint használták azt a ByLock nevű, titkosított üzenetküldő programot, amelyen keresztül – a hivatalos török álláspont értelmében – a tavalyi puccskísérletet is szervezték.

Törökországban 2016 júliusa óta 111 ezer állami alkalmazottat menesztettek, illetve 38 ezret felfüggesztettek állásából, összesen több mint 134 ezer embert vettek őrizetbe, legalább 50 ezret – köztük egyetemi tanárokat – pedig előzetes letartóztatásba is helyeztek azzal a gyanúval, hogy közük lehet a gülenista hálózathoz és azon keresztül az összeesküvéshez.

Jelenleg mintegy 48,5 ezer gyanúsított van őrizetben. A mindennapos tisztogatások nemcsak a katonai puccs résztvevőit sújtják, hanem Gülen feltételezett támogatóit is, írja az MTI.

Az Erdogan-kormány attól sem riad vissza, hogy amerikai diplomatákat vagy éppen az Amnesty International jogvédőit is őrizetbe vegye gülenizmus vádjával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.