Életveszélyes játék átkelni a két Korea közti határon

Összesen 30 ezer északi menekültet, köztük több száz egykori katonát tartanak számon Szöulban.

Ruzsbaczky Zoltán
2017. 11. 14. 16:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szögesdrótok, őrtornyok, taposóaknák, több tízezer katona mind a két oldalon – nem véletlenül nevezik a világ legszigorúbban őrzött határának a két Koreát elválasztó korridort, amin hétfőn egy északi katonának valahogy mégiscsak sikerült őrségből megszökve átlépnie. A katonára nem kevesebb, mint negyven lövést adtak le, ötször el is találták – a karján és a vállán – de túlélte az akciót. A „határ” maga egyébként egy 250 kilométer hosszúságú, és 4 kilométer szélességű sáv, ebben található a találkozók lebonyolítására alkalmas (és egyébként turistalátványosságként funkcionáló) Közös Biztonsági Térség (Joint Security Area, JSA) – a szökött északi katona itt teljesített szolgálatot. 

A katona sebesülése azonban jól megmutatja, hogy az Észak-Koreát elhagyni vágyók miért nem használják szinte soha dezertáláshoz a két, elszakított országrész közötti közvetlen határt. Ha a mostani szökevény nem éppen itt teljesített volna szolgálatot, valószínűleg ő maga sem próbálta volna meg az átkelést. Azok, akik egy jobb élet reményében hagynák el a Kim Dzsongun által irányított remeteállamot, az esetek túlnyomó részében a Kínával közös határt próbálják meg átlépni. Bár ez sem volt soha egyszerű – tekintve, hogy át kell valahogy kelni a Jalu határfolyón –, az utóbbi időben a hírek szerint meg is szigorodott az ellenőrzés.

Idén eddig nagyjából 780 dezertőr érkezett Dél-Koreába, ez némileg kevesebb, mint a tavalyi év azonos időszakában, ám arról semmi információnk nincs, hogy hányan próbálkoztak sikertelenül a szökéssel. Merthogy a tiltott határátlépés veszélyes műfaj, akit ugyanis elkapnak, könnyen egy munkatáborban, súlyosabb esetben a kivégzőosztag előtt találhatja magát. És akkor még nem beszéltünk azokról a pletykákról, melyek szerint – ha sikerült is átjutni – a határhoz közel élő kínai bűnözők sok esetben kihasználják az érkező észak-koreai nincstelenek rászorultságát, és megalázó munkára, a fiatal nőket sok esetben szexrabszolgaságra kényszerítik.

A nyilvánvaló nehézségek ellenére azonban a legtöbben így is a kínai határnál próbálkoznak. Szöul szerint jelenleg 30 ezer exészaki él a Koreai-félsziget kapitalista felén, sokuk Kína után még Délkelet-Ázsiát is útba kényszerül ejteni, mielőtt megérkezne hozzájuk. Ám megpróbáltatásaiknak itt még nincs vége: az érkezőket kihallgatják, a déliek ugyanis értelemszerűen megpróbálják megakadályozni a kémek esetleges beszivárgását. Alaposan kikérdezik őket a határátlépés okairól, a hátrahagyott életkörülményeikről, és számos háttérellenőrzést is végeznek. Az adott eset támasztotta kihívás mértékétől függően a kihallgatási procedúra egy héttől nagyjából egy hónapig tarthat.

Aki ezeken a körökön sikeresen átmegy, bekerül egy letelepítési programba, segítséget kap a kormánytól, sőt, nonprofit szervezetektől is, az érkezőkkel legtöbb esetben pszichológusok és önkéntesek is foglalkoznak. Rengetegnek közülük ugyanis nehéz feldolgozni azt a brutális bánásmódot, amiben a kevésbé szerencsések északon részesültek.

Az exkatonák helyzete természetesen különlegesnek tekinthető a dezertőrök között. Az összesen 30 ezer menekült 2,6 százalékát teszik ki, ami nem is tűnik olyan kevésnek, ám hozzá kell tenni, hogy az egészségügyileg alkalmas észak-koreaiaknak odahaza hosszú éveket kell eltölteniük sorkatonaként. Bár értelemszerűen Szöul mindezt nem hirdeti öles betűkkel, elképzelhető, hogy tőlük olyan információkat kaphatnak az észak-koreai hadseregről, amihez egy egyszerű közember nem férhet hozzá. Vannak katonák, akiknek pedig elemi érdekük az együttműködés, hiszen odahaza minden hidat felégettek maguk mögött: egy 2012-es szökevény például (aki szintén a dél-koreai határon kelt át) meggyilkolta a közvetlen felettesét is a dezertálás sikere érdekében. Ráadásul a Kim-rezsim keze messzire elér, a diktátor féltestvérét, a szintén emigrált Kim Dzsongnamot idén februárban Malajziában gyilkolták meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.