Katonai puccs Zimbabwéban: Mugabe uralmának vége

A hadsereg bejelentette, hogy átvette a hatalmat. A pénzügyminiszter már őrizetben.

MTI
2017. 11. 15. 5:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hadsereg képviselői a korábban elfoglalt ZBC állami televízióban közölték, hogy átvették az ország irányítását Robert Mugabe elnök kormányától. A hatalomátvételt azzal indokolták, hogy a kilencvenhárom éves Mugabe köreiben lévő „bűnözők” ellen léptek fel, és tagadták, hogy katonai puccsot hajtottak volna végre.

A hatalomátvételt vélhetően Emmerson Mnangagwa alelnök menesztése váltotta ki. A sokáig Robert Mugabe elnök utódjának tartott Mnangagwát a múlt héten váltották le, miután összekülönbözött az elnök feleségével, aki így esélyessé vált arra, hogy ő lépjen férje helyére. Mnangagwát azzal vádolták meg, hogy a hatalom átvételére szőtt összeesküvést. Az alelnök külföldre menekült.

Egy kormányzati forrás tudatta, hogy a hadsereg őrizetbe vette Ignatius Chombo pénzügyminisztert, akit a katonaság gazdasági és társadalmi nehézségek okozásával vádol. Chombo vezető tagja a Mugabe által vezetett Zimbabwei Afrikai Nemzeti Egység – Hazafias Front (ZANU-PF) kormányzó pártnak.

A fegyveres erők közölték, hogy az államfőnek és családjának nem esett baja, biztonságban vannak.

Hírforrások korábban arról számoltak be, hogy lövöldözést lehetett hallani Mugabe fővárosi rezidenciája körül, miután katonák és katonai járművek jelentek meg Harare utcáin, és szemtanúk három nagy robbanást véltek hallani a város központjában.

A Reuters hírügynökség azt jelentette a The Guardian brit lap szerint, hogy fegyveres gépjárművek jelentek meg a parlament, a bíróságok és a kormányzati épületek előtt.  

Constantino Chiwenga vezérkari főnök hétfőn nyíltan azzal fenyegetett, hogy beavatkozik a politikába, mert értékelése szerint tisztogatás zajlik a kormánypárton belül az ország függetlenségi harcában hajdan részt vevő tagok ellen. Az elnök felesége, Grace Mugabe erős bázist épített ki magának a ZANU-PF-en belül és befolyásos ifjúsági szervezetében, így viszont konfliktusba került a függetlenségi háború veteránjaival, akik korábban kivételezett helyzetet élveztek a párt soraiban, de az utóbbi években sorra kikerültek a kormányzati és a párttisztségekből. Értesülések szerint az időközben külföldre menekült Emmerson Mnangagwa alelnök több mint száz állítólagos híve ellen készülnek fegyelmi eljárást indítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.