Készen állunk arra, hogy már decemberben áttérjünk a tárgyalások második fázisára, ehhez nagyobb előrelépést kell látnunk az Egyesült Királyság részéről – mondta a brexittárgyalásokról a göteborgi szociális csúcstalálkozó utáni sajtótájékoztatón Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, aki „egyértelművé tette” Theresa May brit miniszterelnök számára, hogy ennek a bizonyos haladásnak két héten belül meg kell történnie, különben „nem lesz abban a helyzetben”, hogy decemberben előterjessze a jövőbeni kapcsolatokról szóló irányelveket a tanácsban.
Hogy pontosan mit jelent ez a haladás, azt a BBC honlapja fedi fel, ahol azt írják: az EU azt várja Maytől, hogy tegyen le több pénzt az asztalra. Az EU részéről továbbra is ahhoz ragaszkodnak, hogy akkor lehet a brexit utáni kapcsolatokról – például a Londonban remélt szabadkereskedelmi megállapodásról – tárgyalni, ha megegyeztek a válás feltételeiben, például abban, mennyi pénzt fizet be Nagy-Britannia az EU büdzséjébe, illetve mi lesz az ír–északír határral.
A brit álláspont szerint 2020-ig 20 milliárd fontot (7000 milliárd forintot) hajlandók fizetni, hogy más EU-tagállamok pénzügyi helyzete ne romoljon, vagyis ne neki kelljen másoknak többet befizetni a britek távozása miatt. A brüsszeli álláspont szerint azonban többet kellene, hogy hozzájáruljanak a hosszabb távú kötelezettségvállalásokhoz is, mint a regionális fejlesztések vagy a brit EU-tisztviselők nyugdíja.
Az EU 27 maradó tagállama meglepően egységes ebben a kérdésben. Stefan Lovren svéd pénzügyminiszter is kijelentette például, hogy a briteknek tisztázniuk kell, mit is értenek pénzügyi felelősség alatt. Emmanuel Macron francia elnök pedig arról beszélt, hogy mind egyetértenek abban, nem tárgyalnak a jövőbeli kapcsolatokról, amíg a válás részleteit el nem rendezik.