Legalább 413-an meghaltak és 7000-en megsebesültek Iránban az év legpusztítóbb földrengése során.
A természeti katasztrófa az iraki határhoz közel fekvő, hegyvidéki Kermánsáh tartományt sújtotta leginkább, a Richter-skála szerinti 7,3-es erősségű rengés régi építésű lakóházak százait pusztította el, a túlélők pedig már a második éjszakát töltik a fagyban, rögtönzött sátortáborokban vagy éppen fedél nélkül.
„Éjjel borzasztóan hideg van. Segítségre van szükségünk, a hatóságoknak pedig fel kellene gyorsítaniuk a segélyszállítmányokat – panaszkodott a BBC munkatársának egy földönfutóvá vált asszony Sarpol-e Zahab megyében, ahol a legtöbb halálos áldozatot követelte a földrengés.
A túlélők ellátását nehezíti az esetenkénti vízhiány és az elektromosság hiánya is. Az iráni Vörös Félhold segélyszervezet 30 munkatársa vesz részt a munkában, de szállítmányai gyakran elakadnak a földrengés miatt kialakult úttorlaszokban.
Az iráni kormány nemzeti gyásznapot rendelt el kedden, Hasszán Rohani elnök pedig a katasztrófa sújtotta térségbe látogat a nap folyamán. Jelenleg csak a sérültek ellátása és a kármentesítés zajlik, a mentőegységek és a katasztrófavédelmi csoportok hétfő este óta már nem keresnek túlélőket a romok között.
Irakban elsősorban az északi, kurdok lakta régiót sújtotta a rengés, Darbandihán, Halabdzsa, Erbíl és Duhok városából jelentették a legnagyobb károkat. A felvételeket hétfőn Darbandihánban készítette a Hír TV helyi tudósítója.
A kisvárosban öt halálos áldozat volt és tizenöt sérült, több ház összeomlott. Folyik a romok eltakarítása, nemzetközi segítséget egyelőre nem kértek – mondta Fehér Bertalan.