Az eddig árverésre kínált legnagyobb gyémánt rekordáron, 28,7 millió euróért (8,9 milliárd forint) kelt el a kedd esti, genfi ékszeraukción. A vétellel új világrekord született, tiszta fehér, makulátlan gyémántért soha még ennyit nem fizettek árverésen – közölte az AFP-vel Rahul Kadakia, a Christie’s szakértője. A vevőt egyelőre nem nevezték meg.
A tiszta fehér, majdnem dominóméretű, 163,41 karátos, smaragdcsiszolású gyémántot, a Creation 1-t a genfi székhelyű De Grisogono luxusékszerház bocsátotta árverésre. A hatalmas ékkő egy aszimmetrikus nyakláncon függ, melynek láncát a bal oldalon tizennyolc smaragdcsiszolású gyémánt, a jobb oldalon két sor körteformájú smaragd ékesíti. Az ékszert világ körüli bemutatóútra vitték a Christie’s Magnificent Jewels című árverése előtt másfél hónappal.
A hatalmas gyémántot egy 404 karátos, 7 centiméteres nyers gyémántból csiszolták, melyet tavaly februárban felfedeztek fel az angolai Lulo bányában. A 4 de Fevereiro (február 4.) elnevezésű kő az Angolában talált legnagyobb, a világon valaha fellelt huszonhetedik legnagyobb nyers fehér gyémánt. A De Grisogono alapítója, Fawaz Gruosi vásárolta fel, Antwerpenben vizsgáltatta meg, majd New Yorkban csiszolta a mai formájára tíz specialista tizenegy hónap alatt.
A Christie’s árverésén elkelt a francia királyi korona egykori éke, a több mint háromszáz éves, Le Grand Mazarin nevű, 19,07 karátos halványrózsaszín gyémánt is, melyet XIV. Lajos kapott ajándékba 1661-ben, ezután majdnem minden francia uralkodó koronáját díszítette. A drágakőért 12,3 millió eurót (3,8 milliárd forint) fizetett a győztes licitáló, akit szintén nem neveztek meg.
A keddi volt a második alkalom, hogy a Le Grand Mazarinre licitálni lehetett. Először százharminc éve, 1887-ben árverezték el más francia koronaékszerekkel együtt, miután III. Napóleon és felesége a birodalom összeomlása után, 1871-ben Angliába menekült, ékszereiket maguk után hagyva. A Le Grand Mazarin nyersanyagát az indiai Golkondához közeli Kollur bányában fedezték fel, ahonnan olyan világhírű drágakövek származnak, mint a Koh-i-noor.