Újra birtokba vehetik a vadszamarak Kazahsztán sztyeppéit közel száz év után. 1919-ben a Szovjetunióban ugyan védett állattá nyilvánították, de a mai Kazahsztán területén így sem sikerült megvédeni a kipusztulástól, ezért 1935-36 körül teljesen eltűnt. Az ország középső részén október végén engedtek szabadon kilenc állatot az Altyn Dala nevű védett terület peremén kialakított akklimatizációs övezetben – olvasható a projektet koordináló Norvég Természetkutatási Intézet (NINA) honlapján.
Az állatokat az ország délkeleti részéből, az 1200 kilométerrel arrébb fekvő Altyn Emel Nemzeti Parkból szállították át helikopterrel az új otthonukba. A park állománya ugyanis olyannyira megnőtt az elmúlt években, hogy lehetővé vált az újabb populációk alapítása. Az első kilenc egyedet kora tavasszal fogják szabadon engedni – írja az MTI.
A kazak nyelven kulánnak nevezett (Equus hemionus kulan) állat az ázsiai vadszamár egyik alfaja, nevezik félszamárnak is, mivel rendszertanilag átmenetet képez a szamarak és a lovak között. Hajdanán a Közel-Keleten és Közép-Ázsiában is elterjedt volt, a Földközi-tengertől egészen Mongólia keleti részéig. Az elmúlt két évszázadban azonban drasztikusan, az eredeti állomány kevesebb mint 3 százalékára csökkent a számuk. Az ázsiai vadszamár ugyan viszonylag elterjedt Mongóliában, ám közép-ázsiai alfaja ma már veszélyeztetettnek számít, és mindössze néhány elszigetelt, apró populációja él Türkmenisztánban, Kazahsztánban és Üzbegisztánban.
A mostani projekt célja, hogy a következő 3-4 évben 30-40 állatot költöztessenek át a parkból az ország középső részének sztyeppéire. „Az első kilenc állat idei átszállításának célja, hogy teszteljük az állatok befogásának, gondozásának, szállításának és szabadon engedésének a módszerét” – mondta Petra Kaczensky, a projektet koordináló Norvég Természetkutatási Intézet (NINA) munkatársa.