A nemzetközi sajtó várakozással tekint az új osztrák kormánykoalíció elé

Tizenhét év után ismét néppárti-szabadságpárti koalíciós kormány alakul Ausztriában.

MN
2017. 12. 16. 13:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi sajtó hosszasan foglalkozik szombati cikkeiben a péntek este bejelentett koalíciós megállapodással. Tizenhét év után ismét néppárti-szabadságpárti kormány alakul Ausztriában.

„Az Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Ausztria Szabadságpártja (FPÖ) koalíciója felteszi a koronát az európai szélsőjobb sikeres évére, amely Hollandiában, Franciaországban és Németországban is jelentősen megerősödött, anélkül azonban, hogy hatalomra jutott volna – írja a Libération című francia baloldali napilap. – Heinz-Christian Strache, akinek pártja, az Osztrák Szabadságpárt szövetséget kötött Vlagyimir Putyin orosz elnök Egységes Oroszország pártjával, annak híve, hogy Ausztria közeledjen a visegrádi csoporthoz, amelyhez olyan nyíltan Európa-kritikus országok tartoznak, mint Lengyelország és Magyarország.”

A francia balközép Le Monde azt emeli ki, hogy „Európa megnyugtatása céljából” az osztrák „szélsőjobb” egy pártonkívüli személyt, Karin Kneisslt jelölte a külügyminiszteri posztra. A Közel-Kelet-szakértőként ismert nő a francia elit Nemzeti Közigazgatási Iskolát (ÉNA) végezte el, és jól ismeri Franciaországot, amelyet időnként bírál is – írja a lap.

A madridi, ugyancsak baloldali El País szerint minthogy az európai lakosság egy része elutasítja a szélsőjobboldal kormányzati részvételét, mindkét párt nagy hangsúlyt helyezett arra, hogy a normalitás képét sugározza önmagáról. Sebastian Kurz, az ÖVP elnöke a különbséget hangsúlyozta a 2000 és 2007 közötti, illetve a mostani néppárti-szabadságpárti koalíció között, és arról biztosította a közvéleményt, hogy védeni fogja az Európa-barát politikát. Az FPÖ Strache vezetése alatt és különösen a legutóbbi választást megelőző kampány idején szelídíteni próbálta bevándorlás- és iszlámellenes üzeneteit, és nyilvánosan letett arról, hogy népszavazást tartsanak Ausztria EU-tagságáról – jegyzi meg a spanyol lap.

A torinói, jobbközép La Stampa arra hívta fel a figyelmet, hogy a megrekedt németországi koalíciós tárgyalásoktól eltérően Ausztriában két hónap alatt sikerült nyélbe ütni a koalíciós megállapodást.

Kurz és Strache csökkentette az amúgy sem túl nagy politikai különbségeket, és programjaikat, amelyek kezdettől nagyon hasonlók voltak, sikeresen összeolvasztották – írja a lap. A szerző úgy véli, Kurz kormánya elsősorban a biztonságra és a határvédelemre fog koncentrálni.

Az olasz, balközép La Repubblica méltatta Kurz, „az osztrák történelem és Európa legfiatalabb kormányfőjének” politikai teljesítményét, amellyel a néppártot Ausztria vezető pártjává tette, és a közvélemény-kutatások korábbi esélyesét, a szabadságpártot maga mögé szorította. Ezt úgy érte el, hogy pártját mindinkább jobboldalra tolta. A „jobboldali populisták” kulcspozíciókra tettek szert az új koalíciós kormányban – írják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.