A nemzetközi sajtó hosszasan foglalkozik szombati cikkeiben a péntek este bejelentett koalíciós megállapodással. Tizenhét év után ismét néppárti-szabadságpárti kormány alakul Ausztriában.
„Az Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Ausztria Szabadságpártja (FPÖ) koalíciója felteszi a koronát az európai szélsőjobb sikeres évére, amely Hollandiában, Franciaországban és Németországban is jelentősen megerősödött, anélkül azonban, hogy hatalomra jutott volna – írja a Libération című francia baloldali napilap. – Heinz-Christian Strache, akinek pártja, az Osztrák Szabadságpárt szövetséget kötött Vlagyimir Putyin orosz elnök Egységes Oroszország pártjával, annak híve, hogy Ausztria közeledjen a visegrádi csoporthoz, amelyhez olyan nyíltan Európa-kritikus országok tartoznak, mint Lengyelország és Magyarország.”
A francia balközép Le Monde azt emeli ki, hogy „Európa megnyugtatása céljából” az osztrák „szélsőjobb” egy pártonkívüli személyt, Karin Kneisslt jelölte a külügyminiszteri posztra. A Közel-Kelet-szakértőként ismert nő a francia elit Nemzeti Közigazgatási Iskolát (ÉNA) végezte el, és jól ismeri Franciaországot, amelyet időnként bírál is – írja a lap.
A madridi, ugyancsak baloldali El País szerint minthogy az európai lakosság egy része elutasítja a szélsőjobboldal kormányzati részvételét, mindkét párt nagy hangsúlyt helyezett arra, hogy a normalitás képét sugározza önmagáról. Sebastian Kurz, az ÖVP elnöke a különbséget hangsúlyozta a 2000 és 2007 közötti, illetve a mostani néppárti-szabadságpárti koalíció között, és arról biztosította a közvéleményt, hogy védeni fogja az Európa-barát politikát. Az FPÖ Strache vezetése alatt és különösen a legutóbbi választást megelőző kampány idején szelídíteni próbálta bevándorlás- és iszlámellenes üzeneteit, és nyilvánosan letett arról, hogy népszavazást tartsanak Ausztria EU-tagságáról – jegyzi meg a spanyol lap.
A torinói, jobbközép La Stampa arra hívta fel a figyelmet, hogy a megrekedt németországi koalíciós tárgyalásoktól eltérően Ausztriában két hónap alatt sikerült nyélbe ütni a koalíciós megállapodást.
Kurz és Strache csökkentette az amúgy sem túl nagy politikai különbségeket, és programjaikat, amelyek kezdettől nagyon hasonlók voltak, sikeresen összeolvasztották – írja a lap. A szerző úgy véli, Kurz kormánya elsősorban a biztonságra és a határvédelemre fog koncentrálni.
Az olasz, balközép La Repubblica méltatta Kurz, „az osztrák történelem és Európa legfiatalabb kormányfőjének” politikai teljesítményét, amellyel a néppártot Ausztria vezető pártjává tette, és a közvélemény-kutatások korábbi esélyesét, a szabadságpártot maga mögé szorította. Ezt úgy érte el, hogy pártját mindinkább jobboldalra tolta. A „jobboldali populisták” kulcspozíciókra tettek szert az új koalíciós kormányban – írják.