Csak amerikai álom az egyenlő internet?

Hosszú viták és tiltakozások után visszavonják a hálózatsemlegességet biztosító szabályozást az USA-ban.

Pintér Bence
2017. 12. 14. 19:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön döntött az amerikai Federal Communications Commission (FCC) a 2015-ben hozott, az országban netsemlegességet biztosító szabályozás visszavonásáról. A szavazáson a szövetségi kommunikációs ügyek szabályozásáért felelős bizottság két demokrata tagja a visszavonás ellen, a három republikánus tag pedig mellette szavazott.

A 2015-ben hozott szabályozás a telefonszolgáltatókra vonatkozó egyes szabályokat vonatkoztatta az internetszolgáltatókra is. Az akkor demokrata párti többségű kommunikációs bizottság 2015 februárjában fogadta el a hálózatsemlegességet, az internet szabadságát és nyitottságát szavatolni hivatott szigorú szabályokat, amelyek megtiltják a szélessávú internet szolgáltatóknak, hogy leállítsák vagy lassítsák a hozzáférést tartalmakhoz, vagy fizetség ellenében egyes tartalomszolgáltatókat olyan előnyben részesítsenek, amelynek eredményeként azok szolgáltatásai másokénál gyorsabban juthatnának el a fogyasztóhoz. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy mindenki ugyanazokkal a feltételekkel, ugyanolyan sebességgel érhette el az összes interneten megjelenő tartalmat.

A bizottság republikánus elnöke, Ajit Pai szerint semmi szükség nem volt a 2015-ös változásokra, hiszen nem éltek az amerikaiak valamiféle digitális disztópiában, jól működött azelőtt is a rendszer. Szerinte az alapvető probléma nem az volt, hogy az internetszolgáltatók befolyásolták volna bizonyos oldalak elérését, hanem hogy sokaknak az internethez magához nem volt hozzáférése. Pai szerint a szabályozás visszavonása erősíti a versenyt, ez pedig jót tehet az állampolgároknak, ugyanis a hálózatsemlegesség eltántorítja az internetszolgáltatókat azoktól a beruházásoktól, amelyek révén jobb és gyorsabb hálózati elérést biztosítanak az ügyfeleknek.

A szabályozás visszavonását komoly nyilvános vita előzte meg, az FCC honlapján a nyilvános vita szakaszában 22 millió vélemény érkezett; Amerika-szerte pedig több száz tüntetést tartottak az elmúlt időszakban a várható döntés ellen. Az ellenzők szerint éppen az egészséges verseny szempontjából hátrányos a szabályozás megszüntetése, hiszen az internetszolgáltatók némelyikének vannak internetes tartalmakat gyártó cégeik.

Verge cikke egy példával illusztrálja a félelmeket: mi lett volna, ha a Netflix indulásakor az internetszolgáltatók a saját hasonló streaming-szolgáltatásukat úgy ajánlották volna, hogy a használatuk nem számít bele az adatforgalomba? Ebben az esetben valószínűleg a tévézést-mozizást forradalmasító szolgáltatás nem terjedhetett volna el.

A döntés kritikusai attól tartanak, hogy az ehhez hasonló új kezdeményezések sikkadhatnak el a piacaikat védő internetszolgáltatók lépései miatt, vagy azért, mert a gyorsabb hozzáférésért kért díjat nem tudják kifizetni. Ezt most már nem fogja akadályozni semmiféle szabályozás. Mindössze annyira kötelezik a szolgáltatókat, hogy nyilvánosan tegyék közzé, ha valamilyen céget vagy szolgáltatást előnyben részesítenek.

Eric Schneiderman, New York állam főügyésze közölte, hogy mintegy húsz szövetségi állam nevében megtámadja a bizottság döntését. Bírósági eljárást helyezett kilátásba a legjelentősebb amerikai polgárjogi szervezet, az Amerikai Polgárjogi Unió (ACLU), míg az olyan nagy tartalomszolgáltatókat tömörítő csoport, mint a Facebook és az Alphabet, mérlegeli a jogi lehetőségeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.