Itt az ideje elfelejteni az „EU-párti” és „EU-ellenes” fogalmakat, a helyzet ugyanis ennél bonyolultabb – írja Chatham House brit külügyi agytröszt. Az intézet friss tanulmányában, egy nagymintás, tíz országban (köztük Magyarországon is) elvégzett felmérés alapján hat „politikai törzsre” osztották az európaiakat.
A poliotika spektrum két szélén az „EU-elutasítók” 14 százalékos és a „föderalisták” – vagyis az Európai Egyesült Államok híveinek – 8 százalékos csoportja áll. A két szélsőséges politikai álláspont tehát bőven kisebbségben van, mégis ők a leghangosabbak, jellemzően az ő hangjuk uralja a politikai szférát.
Az európaiak többsége tehát valahol a két szélső álláspont közt helyezkedik el. A legnagyobb „törzs” a „habozó” vagy „hezitáló európaiaké”, a megkérdezettek 36 százalékát teszik ki. Ők alapvetően büszkék az EU-ra, de aggódnak az olyan ügyek miatt, mint például a bevándorlás, és inkább a nemzeti szuverenitáshoz ragaszkodnak, ha az ellentétbe kerül a további integrációval.
A második legnagyobb, 23 százalékos csoport az „elégedett európaiak” nevet kapta. Ők általában optimista Európa-pártiak, de ha a további integráció kérdése merül fel, hajlamosak a status quo mellett letenni a voksukat, vagyis nem szeretnének komolyabb változásokat.
Szintén nem a mélyebb integráció hívei a „megszorítások ellen lázadók”, akik lazább, demokratikusabb EU-t szeretnének, visszaadnának jogköröket a tagországoknak. Ugyanakkor, ha a terhek megosztásáról van szó, ennek a 9 százalékos csoportnak a tagjai úgy vélik, minden országnak ki kell vennie a részét a menekültek elosztásában. Szintén 9 százalékra rúg a „frusztrált Európa-pártiak” csoportja, akik mélyebb integrációt szeretnének a progresszív elvek mentén.
„A politikai vezetők számára a legnagyobb kihívás, hogy eljussanak a legnagyobb törzshöz, melyet mi hezitáló európaiaknak hívunk. Ez a legnagyobb törzs, és kulcsfontosságú ingadozó csoport a jövő szempontjából” – mondta a Politicónak Thomas Raines, a tanulmány társszerzője. Szerinte sokan ebből a csoportból ösztönösen támogatják az EU-t, de komoly aggodalmaik is vannak, illetve egyszerűen eltávolodtak a politikától.