Az idén 39 ezren vesztették életüket a szíriai polgárháborúban, amelynek 2011-es kitörése óta mintegy félmillióan haltak meg – közölte az MTI értesülése szerint az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH).
A kiterjedt szíriai aktivistahálózattal rendelkező szervezet adatai alapján a 2017-es áldozatok negyede polgári személy volt, köztük 2100 gyerek.
Az OSDH összesítése ugyanakkor megjegyzi, idén az áldozatok száma kisebb, mint a tavalyi és a tavalyelőtti évben, amikor 49 ezer, illetve 55 ezer ember halt meg a harcokban.
A közel-keleti országban számos frakció és külföldi hatalom küzd különböző szövetségi viszonyok között Szíria ellenőrzéséért: az Oroszország és Irán támogatását élvező damaszkuszi vezetés, a kurd milíciák, a mérsékelttől dzsihadistáig terjedő fegyveres ellenzéki csoportok és az Iszlám Állam terrorszervezet. Az OSDH szerint 2017-ben a harcokban a kormányerők mintegy 3000 katonája esett el és 7500 milicista, jobbára az Iszlám Állam harcosa vesztette életét.
Oroszország mellett Irán és a Teherán támogatását élvező libanoni Hezbollah síita szervezet is csapatokkal van jelen Szíriában a kormányerők megsegítésére. Az Egyesült Államok hozzávetőleg 2000 fős katonai kontingenst tart Szíriában és egy nemzetközi koalíció élén légicsapásokkal veszi ki a részét a dzsihadisták elleni küzdelemből. Törökország és az arab államok – mint Szaúd-Arábia – ellenzéki csoportokat támogatnak, Ankara ráadásul saját csapatokkal is beavatkozott a milliókat menekülésre kényszerítő konfliktusba.