Az Egyesült Államok továbbra is hiteles közvetítő Izrael és a palesztinok között – jelentette ki pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet.
„Az Egyesült Államoknak továbbra is van hitele mindkét féllel szemben – állította a nagykövet. Sem az ENSZ, sem bármely országcsoport Izraeltől soha nem fog olyan megállapodást kicsikarni, amely nem veszi figyelembe Izrael biztonságát” – tette hozzá.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését Nagy-Britannia, Franciaország, Svédország, Bolívia, Uruguay, Olaszország, Szenegál és Egyiptom kérésére hívták össze azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök szerdán bejelentette: az Egyesült Államok Jeruzsálemet ismeri el Izrael fővárosának, és elrendelte az amerikai nagykövetség átköltöztetését Tel-Avivból.
Nikki Haley hozzátette, hogy az Egyesült Államok minden korábbinál elkötelezettebb a béke iránt. „Úgy hisszük, közelebb lehetünk ehhez a célhoz, mint bármikor.”
A Trump-kormányzat új béketerven dolgozik – közölte Haley, de erről nem árult el részleteket.
Az ENSZ-nagykövet felszólított minden országot, hogy – mint fogalmazott – „a következő napokban mérsékelje a kijelentéseket és a cselekedeteket”. Leszögezte: bárki, aki Trump bejelentését erőszak ürügyéül használja fel, csak azt bizonyítja, hogy „alkalmatlan partner a békéhez”.
Az ENSZ közel-keleti különmegbízottja, Nikolai Mladenov nemzetközi erőfeszítéseket sürgetett az izraeli–palesztin béke előmozdításának érdekében, és figyelmeztetett, hogy a konfliktust nem lehet megoldani, ha belefullad a közel-keleti vallási radikalizmus örvényébe.
Mladenov megismételte António Guterres főtitkár kijelentését, aki szerint az izraeli–palesztin konfliktust közvetlen tárgyalások útján kell megoldani. Nincs B terv a kétállami megoldáshoz – szögezte le.
Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Svédország és Németország nagykövete a Biztonsági Tanács ülése után tett közös nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Donald Trump Jeruzsálemmel kapcsolatos döntése nem felel meg az ENSZ BT határozatainak és nem segíti elő a térség békéjét. A nagykövetek felszólítottak „valamennyi felet és térségbeli szereplőt, hogy dolgozzanak együtt a nyugalom megőrzésén”.