Ismét szabad veszélyes kórokozókat előállítani az amerikai laboratóriumokban

A tiltást biztonsági hiányosságok miatt rendelték el három éve.

MN
2017. 12. 20. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai kormány feloldotta a veszélyes kórokozók laboratóriumi előállításának három éve elrendelt tilalmát, mondván a betegségekre való felkészültség előnyei többet nyomnak a latban, mint a kísérletek kockázatai – írta az MTI.

A tilalom értelmében nem kaptak szövetségi pénzügyi támogatást a vírusmutációkat előállító úgynevezett funkciónyerés-kutatások (GOF), amelyek során egyes vírusok, mint a madárinfluenza, az atípusos tüdőgyulladás vagy a mersvírus új törzseit, könnyen terjedő mutációit hozták létre laboratóriumi körülmények között.

A tilalmat az után rendelték el, hogy több szövetségi laboratóriumban súlyosan megsértették a biztonsági előírásokat a halálos kórokozók kezelésekor, volt olyan eset, hogy lépfeneminták szállításakor véletlenül élő baktériumtörzsek is átkerültek az amerikai járványügyi központ (CDC) egyik laboratóriumából egy másikba, veszélyeztetve az ott dolgozókat.

Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) keddi közleménye szerint az ilyen kutatások fontosak, hogy segítsék a kutatókat a hatékony ellenintézkedések megértésében és kidolgozásában „az emberek egészségét veszélyeztető, gyorsan terjedő kórokozók ellen”.

Az amerikai egészségügyi tárca kidolgozta az ilyen kutatásokra vonatkozó irányelveket, mostantól egy tudományos testület fogja eldönteni, hogy szabad utat ad-e az ilyen jellegű kutatási terveknek. Csak akkor fogják engedélyezni őket, ha megállapítják, hogy az ilyen kutatásoknak nincs biztonságosabb módjuk, és az előnyök meghaladják a kockázatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.