Izrael meghívta a szaúdi trónörököst

Irán és Palesztina miatt is közösek az érdekeik – magyarázta az izraeli miniszter.

MTI
2017. 12. 13. 21:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izrael kormánya meghívta Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörököst, bár Jeruzsálem és Rijád között nincsenek diplomáciai kapcsolatok – közölte Jiszráel Kac, az izraeli hírszerző szolgálatok minisztere.

Izraeli vezetők az utóbbi időben gyakran hangoztatták, hogy az iráni térnyerés okozta aggodalom miatt hirtelen közös érdekek mentén kezdtek el gondolkodni a közel-keleti térség egyes országai, köztük Szaúd-Arábia. Világossá tették azt is, hogy ennek megfelelően átalakulhatnak Izrael diplomáciai kapcsolatai, habár eddig a zsidó államot csak két arab ország, Egyiptom és Jordánia ismerte el.

Erről Jiszráel Kac, aki egyben az atomenergia-ügyi és közlekedési miniszter is, a szaúdi tulajdonú, nagy-britanniai Elaph hírportálnak nyilatkozott – mondta a miniszter szóvivője. A hírt közlő AFP hírügynökség megjegyezte, hogy a meghívásról szóló rész azonban nem található a hírportálon, amire Kac szóvivője sem tudott magyarázatot adni.

A hírszerző szolgálatok minisztere mindazonáltal az izraeli hadsereg rádiójának megerősítette a meghívást tényét, kérdésre válaszolva azt mondta: „igen, abszolúte”. Hozzátette: ez mindössze kérés a trónörököstől, a szaúdiakkal egyelőre nem egyeztettek róla, és nyilvánvaló, hogy a látogatás nem holnap lesz.

Egyúttal felszólította Rijádot, „az arab világ leggazdagabb és legbefolyásosabb országát”, hogy kezdeményezze a palesztinok képviseletét, akik szerinte túlságosan is gyengék és megosztottak saját ügyük képviseletéhez.

Kac szerint az Irán visszaszorítását célzó izraeli–szaúdi együttműködésben nagy lehetőségek rejlenek. Iránt a két ország „fő ellenségének” nevezte.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök korábban – az AFP szerint a Perzsa (Arab)-öböl menti monarchiákra utalva – jelezte kormányának szándékát arról, hogy közeledjenek „a mérsékelt arab országokhoz”.

Gadi Eizenkot izraeli vezérkari főnök novemberben jelentette ki, hogy a zsidó állam hajlandó lenne együttműködni Szaúd-Arábiával Iránnal szemben.

Kac az Elaphnak adott interjúban a Hezbollah libanoni síita szélsőséges szervezetre is kitért. Leszögezte: ha a Hezbollah rátámad Izraelre, az, ami a Hezbollah ellen vívott, 2006-os háborúban történt, „pikniknek” fog tűnni. Figyelmeztetett: egy újabb háborúban Izrael egész Libanonra ellenségként tekint majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.