Két halottja és legalább 760 sérültje van a palesztin intifádának

Izraelben több helyen összecsaptak a palesztin tüntetők az izraeli hatóságokkal. Budapesten is tüntettek.

MN
2017. 12. 08. 15:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megöltek két palesztin tüntetőt izraeli katonák a Gázai övezetnél és megsebesítettek 35-öt – összegez az MTI. A közel-keleti forrongás azután tört ki, hogy Donald Trump amerikai elnök több évtizedes amerikai politikával szakítva elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosának. 

A két palesztin halálát az izraeli hadsereg is megerősítette. Az egyik halálos áldozatról közölték, hogy 30 éves volt, neve Mahmúd al-Maszri. A férfi Hán Júnisz település közelében, az izraeli és palesztin területeket szétválasztó kerítésnél tüntetett – tudatta a palesztin tárca. A másik halálos áldozatról még nem tudni közelebbit.

Az izraeli fegyveres tűzben további 35 palesztin szenvedett sebesüléseket, kettőjüknek válságos az állapota – tette hozzá a minisztérium.

Több nyugati hírforrás már 760 sérültről ír, akik közül mintegy 260-at gumilövedékek sebesítettek meg. Ők a palesztin Vörös Félhold nevű segélyszervezet adataira hivatkoznak.

Az izraeli légierő közlése szerint bombázták a radikális Hamász palesztin szervezet létesítményeit a Gázai övezetben. Az izraeli hadsereg arról tájékoztatott, hogy a szélsőségesek egyik kiképzőtáborára és hadianyagraktárára mértek légicsapást megtorlásul a Gázai övezetből indított rakétákra, amelyek egy izraeli településen csapódtak be. A palesztin egészségügyi tárca 25 sebesültről, köztük hat gyermekről jelentett. Szemtanúk beszámolói szerint az áldozatok többsége a kiképzőtábor mellett álló egyik épület lakói közül került ki.

A Jeruzsálemet Izrael fővárosaként elismerő és az amerikai nagykövetséget a városba költöztető döntés miatt péntekre meghirdetett „harag napján” az izraeli biztonságiak gumilövedékekkel, könnygázzal és villanógránátokkal próbálták oszlatni a tiltakozó tömegeket. 

A palesztin területeken pontosan 30 évvel az első intifáda kitörése után kirobbant erőszakos tiltakozások nem csak a Gázai övezetre korlátozódtak: Ciszjordániában is összecsapások voltak izraeli katonák és palesztin tüntetők között.

A TRT World török televízió felvételein pénteken napközben lezajlott jeruzsálemi események láthatóak.

Jeruzsálemben az al-Aksza-mecsetnél nem vezettek be korlátozó intézkedéseket, és a helyi közrádió szerint viszonylagos nyugalomban ért véget a pénteki ima. A muzulmán hívők nagy számban jelentek meg a mecsetnél és a Damaszkuszi kapunál, izraeli zászlót is égettek, s azt kiabálták, hogy „mártírként halunk meg”, és „Izrael számára nincs hely”.  

Több mint harminc helyen került sor tömegoszlatásra Ciszjordániában. Jelentős számban demonstráltak Betlehem határánál Ráchel sírjánál, Al Arubnál, Túl-Karmnál, Kalandiánál és Beit Ummarnál, illetve hat helyen is a Gázai övezet határához vonult több ezer, köveket dobáló és gumiabroncsokat égető tüntető.

A világ számos országában szintén muszlim tüntetők vonultak az utcára a pénteki ima után. Ciszjordániában, Egyiptomban, Jordániában, damaszkuszi palesztin menekülttáborokban, Libanonban, Törökországban, Pakisztánban, a vitatott hovatartozású Kasmírban, Indonéziában, Malajziában, Szudánban, Tunéziában, Bahreinban és Irakban is több százas, néhol pedig több ezres tömegek tüntettek Trump döntése ellen.

Beszámolók szerint ezeken a tüntetéseken a palesztin területekhez hasonlóan amerikai és izraeli zászlókat, Donald Trumpot ábrázoló képeket és bábukat égettek. \"Le Amerikával! Le Izraellel!\" – skandálták a demonstrálók a beszámolók szerint.

Budapesten, a Szabadság téren, az Egyesült Államok nagykövetsége előtt néhány tucatnyian tüntettek Donald Trump döntése ellen. Zászlókat lengettek, majd végighallgatták Marie Antoinette Sedin budapesti palesztin nagykövet beszédét, amelyben kiállt a palesztinok szabadságáért.

 

Az Egyesült Államok \"valószínűleg\" két éven belül nem költözteti át az izraeli nagykövetségét Tel-Avivból Jeruzsálembe - jelentette ki Rex Tillerson amerikai külügyminiszter Párizsban.

\"Ez nem olyan dolog, amely idén bekövetkezik, és valószínűleg még jövőre sem, de Donald Trump elnök azt akarja, hogy nagyon konkrétan és nagyon határozottan haladjunk előre\" - mondta az amerikai diplomácia vezetője francia kollegájával, Jean-Yves Le Driannal folytatott megbeszélését követően.

Rex Tillerson arra hívta fel a figyelmet, hogy az átköltözéshez meg kell \"találni a helyszínt, építési terveket kell kidolgozni, meg kell szerezni a szükséges engedélyeket (köztük az amerikai kongresszusét), és végül fel kell építeni a nagykövetséget\" - mondta a külügyminiszter.

Azt is hangsúlyozta, hogy Donald Trump \"nagyon világosan jelezte, hogy Jeruzsálem végső státuszáról és a határokról a két félnek kell tárgyalnia és döntenie\".

Rex Tillerson a Libanon barátai elnevezésű nemzetközi csoport találkozóján vett részt Párizsban Szaad Haríri libanoni miniszterelnökkel, az ENSZ Biztonsági Tanácsácsa öt állandó tagjának, valamint Németország és Olaszország képviselőivel.

 Az orosz külügyminiszter bírálta az amerikai elnök Jeruzsálemről szóló döntését az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) miniszteri ülése keretében tartott sajtóértekezleten, Bécsben

Donald Trump amerikai elnök szerdai bejelentéséről – amelynek értelmében az Egyesült Államok Jeruzsálemet ismeri el Izrael fővárosának – szólva Szergej Lavrov kijelentette: az Egyesült Államok e döntése „szembemegy a józan ésszel”, és „jelentősen bonyolítja” az arabok és izraeliek közötti konfliktus megoldásának keresését. „Elvárom, hogy (az ENSZ Biztonsági Tanácsának pénteki ülésén) az Egyesült Államok magyarázattal szolgáljon következő lépéseiről, és arra, hogy milyen irányban akarja azokat megtenni” – hangsúlyozta az orosz külügyminiszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.