Kinevezték London első női anglikán püspökét Sarah Mullally személyében. Az anglikán egyház hétfőn jelentette be a hírt.
Az 55 esztendős, kétgyermekes Sarah Mullally a brit főváros püspökeként az anglikán unió harmadik legmagasabb rangú vallási méltósága Canterbury és York érseke után.
London új püspöke 2001 óta áll az anglikán egyház szolgálatában, 2006-ban szerzett teológiai diplomát a Londoni Egyetemen, de egészen a legutóbbi időkig a brit állami egészségügyi ellátó rendszer (NHS) kórházi szakápolói szolgálatában is vezető tisztségeket töltött be.
E tevékenységéért II. Erzsébet királynő 2005-ben a lovagi cím női megfelelőjének számító, a Dame előnév viselésére feljogosító rangra emelte.
Az általános szinódus, a világszerte 77 millió hívőt számláló anglikán unió „parlamentje” 2014 novemberében hagyta jóvá véglegesen a női püspökök szolgálatát. Egy hónapra rá ki is nevezték az első anglikán női püspököt Libby Lane személyében, aki a Stockport püspöke címet vette fel.
A szabályalkotó testület nem először voksolt ebben a kérdésben: két évvel korábban minimális többséggel még elvetette a nők püspöki rangra emelését célzó reformokat. Az ezután átdolgozott és végül elfogadott kompromisszumos reformcsomag engedményeket tartalmazott azoknak a tradicionalista egyházkerületeknek, amelyek elvetik a női püspökök szolgálatát. Ezek a közösségek kérhetik, hogy náluk férfi püspök szolgáljon, és vitás ügyekben egy újonnan életre hívott – gyakorlatilag ombudsmani hivatal formáját öltő – független döntőbizottsághoz fordulhatnak.
Női lelkészek 1994 óta szolgálhatnak az anglikán egyházban, és a szinódus már kilenc éve, 2008 júliusában – akkor még csak elvi jelentőségű állásfoglalás formájában – elfogadta a női püspökök szolgálatának engedélyezését. Az ügy azóta is folyamatos feszültség forrása az anglikán unión belül a tradicionalisták és a reformtábor között.
Rowan Williams, az anglikán egyház előző vallási főméltósága, aki 2012 végén, tízévi szolgálat után távozott canterburyi érseki tisztségéből, egyöntetű egyházi és sajtóvélemények szerint nem kis részben a női püspökök beiktatásának ügyében dúló belső vita miatt döntött a nyugállományba vonulás mellett.