Német lap: Idegesíti Brüsszelt a Budapest–Belgrád-vasútvonal

A FAS szerzője szerint vannak arra utaló jelek, hogy a Kínával együttműködők hajlandóak Peking érdekeinek megfelelően eljárni.

MTI
2017. 12. 03. 16:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című konzervatív német lap a Belgrád–Budapest-vasútvonal korszerűsítésével, valamint Kína és a kelet- és közép-európai térség 16 országának budapesti csúcstalálkozójával kapcsolatban foglalkozott Magyarországgal.

A vasárnapi lap Messze és egyre messzebb nyugat felé címmel közölte Stephan Löwenstein írását, aki kiemelte, hogy „idegesíti Brüsszelt” a Budapest–Belgrád-vasútvonal kínai részvétellel kezdett felújítása.

Idézte Vang Hsziao-tao, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság alelnöke minapi szerbiai beszédét, miszerint a vasútvonal korszerűsítése révén stratégiai kapcsolat alakul ki, amely a kínai selyemút kezdeményezést és Európa fejlesztési stratégiáját is előmozdítja. Hozzátette, hogy ezt a stratégiai kapcsolatot a két fél közül csak az egyik, Kína építi,

az EU-s intézmények pedig „semmit nem tettek hozzá, éppen ellenkezőleg, évek óta kifogásokat emelnek a projekt ellen”.

Kifejtette, hogy Orbán Viktor számára többről van szó, mint egy vasúti pálya felújításáról. Mint írta, a magyar kormányfő már 2010 óta a keleti nyitás politikáját követi, és joggal hangsúlyozza, hogy országa a visegrádi államok körében egyértelműen az első helyen áll a Kínával folytatott kereskedelmet illetően.

A budapesti csúcstalálkozóval összefüggésben kiemelte: egyelőre még csak spekulálni lehet arról, vajon Peking céljai között szerepel-e „az Európai Unió megosztása vagy gyengítése”, de már

vannak arra utaló jelek, hogy a Kínával szorosan együttműködő országok hajlandóak a pekingi vezetés érdekeinek megfelelően eljárni.

Így Görögország megakadályozta egy Kínát bíráló jelentés elfogadását az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában, és az EU által kezdeményezett jelentés ügyében „Orbán is kifejezetten a kölcsönös kioktatás ellen foglalt állást”.

A FAS szerzője egy német elemzőt idézve hozzátette: Kína számára nem érdektelen, hogy olyan partnerei legyenek, amelyek nem kérik számon folyton az emberi jogok betartását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.