A kijevi bíróság úgy döntött, hogy szabadlábon védekezhet Miheil Szaakasvili volt odesszai kormányzó, egykori grúziai elnök az ellene Ukrajnában indított jogi eljárás során.
Ezzel a bíróság elvetette az ügyészek indítványát, akik a tárgyalás során két hónapra 24 órás házi őrizet elrendelését kérték a politikussal szemben. Az ügyészségnek öt napja van fellebbezni a döntés ellen.
A vád képviselői szerint a 24 órás házi őrizet megfelelő lenne annak megakadályozására, hogy Szaakasvili az ellene indított büntetőeljárás alatt megszökjön, továbbá szavatolná a biztonságát, és nem akadályozná őt a támogatóival való kapcsolattartásban. Az ügyészség egyik képviselője kifejtette, hogy például Skype-on vagy más formában az interneten keresztül a lakásában tartózkodva is kapcsolatot tarthatna párttársaival, és beszédeket is intézhetne a mellette tüntetőkhöz.
A biztonságát érintően az egyik ügyész kijelentette: fennáll a veszélye annak, hogy Szaakasvili ellen merényletre készülnek az orosz titkosszolgálatok.
A politikust múlt pénteken vették őrizetbe az ukrán hatóságok. Szaakasvili másnap a fogdában bejelentette, hogy tiltakozásul éhségsztrájkba kezd.
Előtte, múlt kedden már őrizetbe vették kijevi lakásában, azonban nem tudták fogdába szállítani, mert hívei blokád alá vonták azt a rendőrségi mikrobuszt, amelybe beültették, majd felfeszítették a jármű ajtaját, és kiszabadították. Ezután a volt kormányzó gyalogosan, hívei gyűrűjében az ukrán parlamenthez vonult, ahol hívei már hetek óta sátortábort vertek, és péntek délelőttig ott volt.
A főügyészség már kedden körözést adott ki ellene, és az elfogatóparancsot továbbította a rendőrségnek.
Petro Porosenko ukrán elnök július végén megfosztotta ukrán állampolgárságától Szaakasvilit, akit maga nevezett ki 2015 májusában Odessza megye kormányzójává. Később azonban megromlott közöttük a viszony, főként azért, mert Szaakasvili több ízben korrupcióval vádolta meg a kijevi központi vezetést. A politikus hontalan lett, mivel kinevezésekor lemondott korábbi grúz állampolgárságáról. A kormányzói tisztéről való távozása után ellenzéki pártot alapított Ukrajnában Új Erők Mozgalma néven.
Grúziában, ahol 2004 és 2013 között államfői tisztet töltött be, hatalommal való visszaélésért már korábban eljárást indítottak, és nemzetközi körözést adtak ki ellene. Ukrajnában azzal gyanúsítják, hogy erőszakos hatalomátvételre készült az országban a 2013–2014-es kijevi Majdan-tüntetésekkel megbuktatott Moszkva-barát ukrán vezetéssel – az Oroszországba menekülő Viktor Janukovics posztjáról leváltott volt ukrán elnök környezetével – együttműködve. Ezt Szaakasvili kategorikusan cáfolta.