Ezrek tüntettek Limában hétfőn Alberto Fujimori – egyebek közt emberi jogok megsértése miatt – huszonöt év börtönbüntetésre ítélt volt államfő kegyelme ellen. A megmozdulás előzménye, hogy Pedro Pablo Kuczynski elnök kegyelemben részesítette a hetvenkilenc éves, betegeskedő Fujimorit egészségügyi problémáira hivatkozva. Megfigyelők szerint azonban nem humanitárius okokból, hanem saját menesztésének elkerülése érdekében hozta meg a döntést Kuczynski. Az államfő korrupció gyanújába keveredett, ami miatt alkotmányos vádeljárást indítottak ellene, azonban a várakozásokat megcáfolva az ellenzéki többségű parlament nem támogatta a menesztését.
Cecilia Chacón, az Alberto Fujimori lánya, Keiko Fujimori vezette Népi Erő párt kongresszusi képviselője azt mondta, hogy pártja tíz képviselőjének tartózkodása hozzájárult az elnök menesztésének megakadályozásához. A párt egyes képviselői szerint Kuczynski több ellenzéki képviselőnek megígérte, megkegyelmez a 2007 óta raboskodó volt államfőnek.
A hétfői megmozduláson részt vevő számos tüntető Kuczynski lemondását követelte. Egyebek között azt skandálták, hogy az elnök áruló, „Kifele, PPK!” (ez az elnök és pártja nevének is rövidítése), illetve hogy a kegyelemnek nincs helye.
A tüntetők perui zászlókat lengettek, s az 1990 és 2000 között elnökölő Fujimori kormánya maoista felkelők elleni véres kampányának áldozatairól készült képeket emeltek a magasba. A demonstrálók kordában tartására megerősítették a rendőri jelenlétet a főváros utcáin, de így is sor került összecsapásokra, a rendfenntartók könnygázt vetettek be a belvárosban vonuló tömeg feloszlatása érdekében. A rendőrség egyik célja az volt, hogy megakadályozza a tömeget abban, hogy eljusson ahhoz a kórházhoz, ahova a szívritmuszavarral és alacsony vérnyomással küszködő Fujimorit szállították szombaton. A kórház előtt a volt elnök több száz híve gyűlt össze, hogy megünnepeljék amnesztiáját.
Fujimorit többször is elítélték korrupciós vádak miatt, a kegyelemig huszonöt éves börtönbüntetését töltötte emberi jogok megsértéséért, ugyanis vétkesnek találták huszonöt ember halálosztagok általi meggyilkolásában.
A tiltakozások ellenére a legfrissebb felmérések azt mutatták, hogy a peruiak hatvanöt százaléka üdvözölte az amnesztiát.
Az alkotmányos vádeljárást azért indították az ugyancsak hetvenkilenc éves Kuczynski ellen, mert az egész térséget besározó Odebrecht-botránnyal kapcsolatos korrupciós vádakba keveredett. Az Odebrecht brazil kőolajipari óriásvállalat beismerte, hogy közel ötmillió dollárt fizetett ki a jelenlegi államfővel – 2004 és 2013 között miniszterrel – közvetlen kapcsolatban álló tanácsadó cégeknek. Az egykori Wall Street-i bankár Kuczynski tagadta, hogy köze van a vádakhoz, többször is kijelentette a nyilvánosság előtt, hogy az érintett cégeket az üzleti partnere vezette, és semmit sem tudott az Odebrechttel megkötött szerződésekről.