Trump: Moszkva és Peking Washington fő riválisa

Az elnök szerint Kína és Oroszország is kihívást jelent az USA erejére, biztonságára, gazdasági virágzására.

MTI
2017. 12. 18. 21:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dokumentum szerint Moszkva és Peking is kihívást jelent az Egyesült Államok erejére, biztonságára és gazdasági virágzására nézve. „Eltökéltek abban, hogy a gazdaságot kevésbé szabaddá és kevésbé igazságossá tegyék, növeljék katonai erejüket, illetve uralják az információ- és adatáramlást, hogy így elnyomhassák lakosságukat és kiterjeszthessék befolyásukat” – szerepel a stratégiában, dacára Trump korábbi igyekezetének, hogy szoros kapcsolatot építsen ki Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnökökkel.

A stratégia említést tesz arról is, hogy Oroszország felforgató taktikák korszerűsített változataival próbálja világszerte befolyásolni más országok belügyeit, ugyanakkor közvetlenül nem tett utalást az amerikai hírszerzési szolgálatok egyöntetű megállapítására, miszerint Moszkva állítólag beavatkozott a tavalyi elnökválasztás folyamatába.

A stratégia nem hallgatja el azt sem, hogy a Kínával és Oroszországgal való versengés arra készteti Washingtont, értékelje át politikáját, miszerint a rivális államokkal való együttműködés és bevonásuk a nemzetközi szervezetekbe „megbízható partnerekké teszi őket”.

A mostani dokumentumból kimaradt a Barack Obama elnök 2016-os stratégiájában nemzetbiztonsági kockázatként szereplő klímaváltozás.

Ugyanakkor az irat Észak-Koreát, Iránt és iszlamista szélsőséges csoportokat nevesít fenyegetésként. A szöveg felhívta a figyelmet, hogy Észak-Korea vegyi és biológiai fegyvereket is fejleszt, amelyeket a phenjani rezsim a rakétáival szintén képes célba juttatni.

Trump a stratégia ismertétesekor kiemelte: Washingtonnak nincs választása, mint gondoskodni az Észak-Korea nukleáris és ballisztikusrakéta-programja jelentette fenyegetésről.

Pakisztánnak üzenve azt mondta, hogy Iszlámábád erőteljesebben lépjen fel a szélsőséges szervezetekkel szemben.

Trump emellett megemlítette a gazdasági biztonságot a nemzetbiztonsági stratégia részeként, ígéretet téve a teljes amerikai infrastruktúra újjáépítésére és az Egyesült Államok számára előnyös kereskedelmi kapcsolatok létesítésére.

Leszögezte: a vetélkedés új korszaka köszöntött be, amelyben az Egyesült Államok 2016-os kampányszlogenét – Amerika az első – követve, minden nemzeti erőforrást felhasználva nyerni fog. Mint mondta, a nemzetbiztonsági stratégia az Egyesült Államok területének védelmére összpontosít, aminek részét képezi az amerikai–mexikói határon építendő fal, illetve a bevándorlást korlátozó további intézkedések is.

Az amerikai elnök hangsúlyozta: Washington kész együttműködni más államokkal, de csak olyan formában, amely az amerikai érdekeket is védi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.