Éppen csak megkezdődtek a tárgyalások egy újabb berlini nagykoalícióról, de a németek már nagyon unják a politikai huzavonát. A Focus magazin által megrendelt és az Insa által készített közvélemény-kutatás alapján a relatív többség új választásokat szeretne: 34 százalék tartaná jó megoldásnak a szeptember 24-i Bundestag-választások megismétlését, míg 30 százalék lenne híve a nagykoalíciónak; kisebbségi kormányt csak 15 százalék látna jónak.
Németországnak már három hónapja nincs új, a parlament által megerősített kormánya, mivel dugába dőltek az úgynevezett Jamaica-koalícióról folytatott tárgyalások (Angela Merkel pártja, a CDU a liberális FDP-vel és a Zöldekkel próbált kormányt alakítani), a korábbi partner, a szociáldemokrata SPD pedig sokáig vonakodott megkezdeni az egyeztetéseket az újabb nagykoalícióról.
Az elhúzódó kormányalakítás kikezdte Merkel népszerűségét is: arra a kérdésre, hogy az új választáson is a kancellárnak kellene-e vezetnie a CDU-t, csak 32 százalék válaszolt igennel, míg 52 százalék ellene volt.
Az ARD köztelevízió csütörtökön késő este ismertetett adatai hasonló képet mutatnak: a decemberi 35 százalékról 52 százalékra emelkedett azok aránya, akik szerint rossz, vagy kevéssé jó lenne, ha ismét a CDU/CSU és az SPD alakítana kormányt, és 61 százalékról 45 százalékra süllyedt azok aránya, akik szerint jó, vagy nagyon jó lenne egy újabb nagykoalíció.
Amennyiben a jobbközép pártszövetségnek és a szociáldemokratáknak nem sikerül megállapodniuk a 2013-ban kezdett közös kormányzás folytatásáról, a németek többsége, 54 százaléka szerint előrehozott választást kell tartani. Ez 9 százalékpontos emelkedés a decemberi 45 százalékhoz képest. Egy CDU/CSU-s kisebbségi kormány megalakítását 42 százalék támogatná, ami 9 százalékpontos csökkenés a decemberi 51 százalékhoz képest.