Belépési hullám indult a Német Szociáldemokrata Pártnál (SPD), miután ifjúsági szervezetük (Jusos) kampányt indított azért, hogy a párttagok voksoljanak nemmel a nagykoalíció folytatásáról tartandó szavazáson – írták hétfőn német lapok.
Az MTI által készített összefoglaló szerint az SPD-hez nagyjából 7000 tagfelvételi kérelem futott be, amióta a párt január 21-én rendkívüli kongresszusán eldöntötte, hogy hivatalos koalíciós tárgyalást kezd az Angela Merkel nevével fémjelzett Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségével.
Ha a tagjelölteket mind felveszik, a taglétszám 1,5 százalékkal emelkedik a tavaly év végi 443 152-höz képest. Ez a másfél százalék akár a mérleg nyelvét is jelentheti a pártszavazáson, amelyen a tagság a koalíciós szerződésről dönt, feltéve, hogy a koalíciós tárgyaláson sikerül kidolgozni egy szerződéstervezetet.
A Jusos elutasítja a CDU/CSU-val 2013-ban kezdett közös kormányzás folytatását, és országos kampányt indított, amelyben nemcsak a párttagokat igyekszik meggyőzni, hanem arra is buzdít, hogy minél többen lépjenek be és szavazzanak nemmel az újabb nagykoalícióra.
A pártvezetés nem ellenzi a tagjelöltek felvételét és nem akarja megakadályozni, hogy szavazzanak – mondta Lars Klingbeil főtitkár hétfőn a ZDF országos köztelevíziónak. A szavazás szabályait hétfőn rögzítik, így kijelölnek majd egy határidőt is. A határidő után belépő tagok nem vehetnek részt a szavazáson. Erre a korlátozásra szervezési okokból van szükség. A határidő nem lesz visszamenőleges – mondta a főtitkár.
A koalíciós tárgyalás a tervek szerint vasárnapig tart. Utána a koalíciós szerződés tervezetét közlik a szociáldemokraták Vorwärts (Előre) című lapjában, és felkérik a tagokat, hogy döntsenek róla. A tagok levélben szavazhatnak. A levelek postázásától a szavazatok összesítéséig két-három hét telhet el. Az SPD akkor léphet koalícióra a CDU/CSU-val, ha a tagok többsége elfogadja a szerződéstervezetet.
A szociáldemokratáknál 2013-ban is pártszavazást tartottak a nagykoalícióról. Akkor 76 százalék támogatta, hogy a párt kormányra lépjen a konzervatív uniópártokkal. Akkor nem volt szervezett ellenkampány. A szavazás eredménye ezúttal szorosabb lehet, ezt jelzi a többi között, hogy a január 21-i rendkívüli kongresszuson a 600 küldött 56,3 százalékos többséggel döntött a koalíciós tárgyalás elkezdéséről.
A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című lap szerint a pártvezetés legalább 60 százalékos többségre számított, a bonni kongresszuson pedig azzal szembesült, hogy a kormányzás folytatásának ügye mélyen megosztja a küldötteket, így két, nagyjából azonos méretű tábor alakult ki. Az 56,3 százalékos többséget végül csak úgy sikerült elérni, hogy a 45 fős vezetés majdnem egyhangúlag a koalíciós tárgyalás elkezdésére szavazott.
A Jusoson belüli szervezkedésről lapunk is írt már korábban.