Rex Tillerson amerikai külügyminiszter kedden Párizsban azt mondta: – A kelet-gútai támadások alapján attól lehet tartani, hogy Bassár al-Aszad rezsimje folytatni fogja a vegyi fegyverek bevetését a saját népe ellen.
Tillerson azon a miniszteri szintű nemzetközi tanácskozáson beszélt, amelynek témája a szíriai vegyifegyver-támadások elkövetőinek felelősségre vonása volt, és az, hogy milyen lehetősége van a nemzetközi közösségnek azután, hogy Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsában megvétózta a szíriai vegyifegyver-támadásokat vizsgáló nemzetközi bizottság mandátumának meghosszabbítását.
A Fehér Sisak nevű mentőszervezet és az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja előzőleg azt közölte, hogy a szíriai kormányerők klórgázt vetettek be hétfőn hajnalban a felkelőcsoportok kezén lévő, Damaszkusz közeli Dúma város bombázása során, és a támadás következtében legalább 13 civil légzéskárosodást szenvedett.
A szíriai külügyminisztérium szerdai nyilatkozatában azt írta, hogy az ilyen állítások célja megakadályozni a szíriai válságból kiutat kereső törekvéseket. A dokumentumot a SANA szíriai állami hírügynökség ismertette.
Szíria 2013-ban kötelezte magát arra, hogy feladja minden vegyi fegyverét.
Az ENSZ és a Szervezet a Vegyi Fegyverek Betiltásáért (OPCW) által az elmúlt két évben elvégzett közös vizsgálat ezzel szemben megállapította, hogy a szíriai kormány fegyverként vetett be szarin idegmérget, illetve többször klórgázt a hét éve tartó szíriai polgárháborúban.
A szíriai hadsereg és a kormány mindvégig tagadta ezeket a vádakat.
A SANA szerdán azt írta, hogy Damaszkusz mindig együttműködött a vegyi fegyverek használatát feltáró, pártatlan, tárgyilagos és szakmailag alátámasztott vizsgálatokban, a folyamatot azonban a Nyugat politikai célok miatt akadályozta.