A világhoz fordult segítségért a palesztin menekülteket támogató ENSZ-szervezet (UNRWA), mert az amerikai kormány az előző nap bejelentette: 65 millió dollárt visszatart a szervezetnek rendszeresen adandó hozzájárulásából.
Az Egyesült Államok tavaly összesen 350 millió dollárral támogatta a UNRWA költségvetését. Most az év elején 125 millió dollárt adott volna Washington, tehát ennek több mint a felét tartja vissza. Azt nem lehet tudni az AFP hírügynökség szerint, hogy a további amerikai adományozás hogyan alakul, mindenesetre a 65 millió dollár kiesése most gondot okoz a szervezetnek. Chris Gunness szóvivő kijelentette, hogy az UNRWA csaknem 70 éves történetének legsúlyosabb pénzügyi válságát éli át az amerikai adománymegvonás miatt. Egyelőre nem látják, honnan tudnák pótolni az összeget – tette hozzá.
Az UNRWA főbiztosa, Pierre Krähenbühl azt mondta szerdán: a pénzhiány azzal a veszéllyel fenyeget, hogy megrendül az egész közel-keleti térség stabilitása, ahol palesztin menekülteket látnak el. Globális adománygyűjtő kampányba kezdenek, hogy fenn tudják tartani az iskolákat és a kórházakat. – Több millió palesztin menekült méltósága és biztonsága forog kockán, élelmiszer- és egyéb segélyt kell biztosítani a Jordániában, Libanonban, Szíriában, Ciszjordániában, a Gázai-övezetben és Kelet-Jeruzsálemben élőknek – írta közleményében.
Washington döntését Heather Nauert, a külügyminisztérium szóvivője jelentette be kedden. Indoklása szerint ezzel „senkit sem akarnak büntetni”, de az Egyesült Államok reformokat szeretne látni a UNRWA-nál. Megismételte Donald Trump amerikai elnök korábbi álláspontját, miszerint Washington úgy véli, hogy többet fizet a kelleténél, s egyúttal felszólított más országokat a nagyobb arányú támogatásra.
Trump az év elején még az évi hozzájárulás teljes első részletének, 125 millió dollárnak a megvonását ígérte, s egyik Twitter-bejegyzésében azt állította, hogy az Egyesült Államok a palesztinoknak „évente több száz millió dollárt adományozott és cserében megbecsülést vagy tiszteletet sem kapott”. Hozzátette: „még csak tárgyalni sem akarnak a hosszú távú békemegállapodásról Izraellel”.
Az ENSZ Közgyűlése 1949-ben hozta létre a Közel-keleti Palesztin Menekültek Segély- és Munkaügyi Hivatalát (UNRWA), miután az 1948-as, első arab–izraeli háborúban mintegy 700 ezer palesztin kényszerült elhagyni otthonát. A szervezet csak a menekülteket és leszármazottaikat támogatja – illetve az 1967-es hatnapos háború után elmenekült palesztinokat és leszármazottaikat –, akiknek létszáma az UNRWA nyilvántartása szerint mára már több mint ötmillióra nőtt.