Németország legellenszenvesebb kifejezése: „alternatív tények”

A kifejezést Trump tanácsadója vezette be. Alternatív tény, hogy az ő beiktatásán volt a legnagyobb tömeg.

MN
2018. 01. 16. 21:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alternatív tények (alternative Fakten) kifejezést választotta 2017 legellenszenvesebb német szavának a Darmstadti Egyetem nyelvészekből és újságírókból álló független bizottsága. A testület keddi közleménye szerint az alternatív tények kifejezéssel egy olyan szófordulat jelent meg a közbeszédben, amely ellentétes a „tényszerűséggel vagy az emberségességgel”. A kifejezést Donald Trump amerikai elnök egy tanácsadója, Kellyanne Conway vezette be, aki az államfő azon téves állítását nevezte alternatív ténynek, hogy valamennyi elnököt tekintve az ő beiktatásán volt a legnagyobb tömeg – írja a Zeit Online.

A kifejezés jelzi a német közbeszéd egy „aggasztó tendenciáját” – tették hozzá, kiemelve: egyre inkább jellemző, leginkább a közösségi portálokon, hogy a tényeken alapuló érvek ütköztetését felváltják a tényszerűséget nélkülöző kijelentések, amelyeket az alternatív tény megnevezéssel legitimnek állítanak be.

A testület bírálta a hajótörött menedékkérők kimentésére a Földközi-tengeren indított EU-s küldetéssel kapcsolatban megjelent ingajárat-szolgáltatás (Shuttle-Service) kifejezést is, hangsúlyozva, hogy ez a szófordulat az oltalomkeresőket és az őket mentő embereket is lejáratja, és jelzi a közbeszéd egy másik tendenciáját, azt, hogy a „kimondhatóság határa egyre inkább eltolódik a polemikus cinizmus és az emberek megvetésének irányába”. A leginkább ellenszenves kifejezések közé sorolták a genderőrület, avagy gendermánia (Genderwahn) kifejezést is, amely álláspontjuk szerint konzervatív és jobboldali populista körökben arra szolgál, hogy általánosító módon lejárassák a nemek egyenjogúságáért folytatott küzdelmet.

A Darmstadti Egyetem független zsűrije 1991 óta választja ki az év legellenszenvesebb szavát (Unwort des Jahres) a beküldött javaslatokból. 2017-ben 1316 javaslat érkezett, összesen 684 szót, kifejezést jelöltek az év legcsúnyább szavának. A tíz leggyakrabban javasolt kifejezés többsége a menekültválsággal, a kormányalakítási folyamattal és a közbeszéd átalakulásával kapcsolatos, az alternatív tények kifejezés 65 jelölést, a Jamaica-koalíció 18, a menedékkérők befogadásával összefüggésben használt felső határ (Obergrenze) és az álhír (Fake News) kifejezés 16-16 jelölést kapott.

Az év legcsúnyább szava kezdeményezés célja a nyelvi tudatosság és érzékenység fejlesztése a közbeszéddel, a nyilvános kommunikációval kapcsolatban. A szavakat egyebek között annak alapján vizsgálják, hogy sértik-e az emberi méltóságot vagy a demokratikus alapértékeket. Vizsgálják a szavak félrevezető vagy gyengítő, eufemisztikus jellegét is. Egy éve a nemzetárulót (Volksverräter) választották a leginkább visszataszító német szónak, 2015-ben a jótét lélek (Gutmensch) kifejezés, 2014-ben pedig a hazug sajtó (Lügenpresse) volt az év legcsúnyább szava.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.