„Katalóniában a gazdasági növekedés mindig nagyobb volt az országos átlagnál, lévén a spanyolországi konjunktúra fő motorja, viszont a negyedik negyedévben éppen hogy lerontotta az átlagot” – tette hozzá a miniszter. Szerinte a függetlenségpárti Carles Puigdemont volt katalán elnök kormánya okozta azt a hatalmas bizonytalanságot és bizalomvesztést, amely a helyi gazdaság lelassulásához vezetett.
Katalóniában december 21-én előre hozott választásokat tartottak, amelyek eredményeképpen az egységpárti Állampolgárok (Ciudadanos) párt 37 mandátummal az új törvényhozás legnagyobb képviselőcsoportját alakíthatja meg, míg a külön induló függetlenségpárti pártok összesen 70 képviselővel megszerezték a többséget a törvényhozásban. Más tömörülések 28 mandátumra tettek szert. Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök azt javasolta, hogy január 17-én tartsa meg alakuló ülését az új katalán parlament.
De Guindos az interjúban kifejezte abbéli reményét, hogy az új katalán kormány „tudatában lesz annak, mekkora kárt okoz az effajta (függetlenségi) politika”, és felhagy az „egyoldalú intézkedésekkel”, amelyeket szerinte elutasít „egész Európa és a nemzetközi közösség”.