Tovább tárgyalnak az amerikai kormány működésének finanszírozásáról

A bevándorlás kérdésén kaptak össze a szenátus demokratái és republikánusai.

MTI
2018. 01. 20. 20:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élénk egyeztetések indultak szombaton az amerikai törvényhozók között a kormányzat működésének finanszírozását átmenetileg biztosító törvényről, amely elbukott a szenátusi szavazáson, így részlegesen leállnak a kormányzati hivatalok és ügynökségek. A szenátusnak péntek éjfélig kellett volna megszavaznia a törvényt a kormányzati leállás elkerüléséhez, de végül 50:49 arányban elutasította a javaslatot.

A képviselőházban – amely viszont csütörtökön jóváhagyta a kormányzat működését február 16-ig biztosító jogszabályt – szombaton már előkészítették az új törvényjavaslatot. Sajtóértesülések szerint a szenátusban Mitch McConnell, a republikánus frakció vezetője hétfőn terjeszt elő újabb javaslatot, de ebben csupán a kormányhivatalok átmeneti időre, február 8-ig való finanszírozásáról esik szó, e három hét alatt próbálnának megállapodni a demokratákkal a bevándorlási politika vitás kérdéseiben.

A The Wall Street Journal információi szerint Paul Ryan házelnök a republikánus törvényhozókkal tartott, zártkörű konferencián arról beszélt politikustársainak, hogy a médiának nyilatkozva egyedül a demokrata párti szenátorokat okolják a kudarcért.

Ugyanezt az álláspontot fejtette ki McConnell is a szenátusban. „Egy párt e kongresszus egyik házában túszul ejtette a kormányzatot. Ennek nem kellett volna így történnie” – fogalmazott a szenátor.

Kora délutáni Twitter-bejegyzésében Donald Trump amerikai elnök is a demokratákat okolta. „A demokraták sokkal jobban aggódnak az illegális bevándorlók, mint a veszélyes déli határainkon lévő nagyszerű katonáink vagy biztonságunk miatt” – fogalmazott az elnök, aki a Washington Examiner című lap szombati számában vezércikket írt, amelyben egyéves elnöksége eredményeit sorolta.

A két párt között a bevándorlási politika képezi a legfőbb vitakérdést. Az igenlő voksok fejében a demokraták ragaszkodtak ahhoz, hogy az illegális bevándorló szüleikkel gyermekként az Egyesült Államokba érkezett és itt felnőtt, mintegy 700-800 ezer fiatalnak védelmet nyújtó, úgynevezett DACA-program folytatódjék, a republikánusok azonban elutasították ezt.

Chuck Schumer, a demokraták szenátusi frakciójának vezetője elmondta, hogy péntek délutáni megbeszélésein a Fehér Házban Donald Trump elnök visszalépett a kétpárti kompromisszumos megoldás támogatásától. A kompromisszumos megoldás lényege az lett volna, hogy a DACA-program folytatásáért cserébe a demokraták megszavazzák az amerikai–mexikói határra tervezett fal építésének költségeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.