Trump ragaszkodik a teljes mexikói határfalhoz

John Kelly úgy véli, az Egyesült Államok elnöke sem ragaszkodik a teljes határzárhoz. Trump most cáfolta kabinetfőnökét

MTI
2018. 01. 18. 17:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Twitter-bejegyzésben szögezte le Donald Trump amerikai elnök, hogy soha nem változott meg a véleménye az amerikai–mexikói határra tervezett fal megépítéséről.

Mikroblogbejegyzésével Trump ellenmondott kabinetfőnökének, John Kellynek, aki szerdán este a Fox televíziónak adott interjújában arról beszélt, hogy az elnök álláspontja sok területen megváltozott, így a mexikói határon építendő falat illetően is másként gondolkodik már – szakértők elmagyarázták neki, hogy bizonyos határszakaszokon fizikailag is képtelenség megépíteni a falat.

A fal az fal, az első naptól kezdve, hogy kigondoltam, ez a véleményem soha nem változott...

– írta Twitter-üzenetében Trump. Majd hozzátette: egyes szakaszain, ahol szükséges, a fal „átlátható lesz”, és soha nem is került szóba, hogy olyan részeken is felhúzzák, ahol természet adta akadályok, például hegyek vagy folyók vannak.

Egy második bejegyzésben újból leszögezte, hogy a határfal árát „közvetve vagy közvetlenül, vagy akár hosszú távú visszatérítéssel, Mexikó fizeti ki, amelynek 71 milliárd dolláros »nevetséges« kereskedelmi többlete van az Egyesült Államokkal szemben”. Trump hangsúlyozta azt is: „a 20 milliárd dollár a falért »aprópénz« ahhoz képest, hogy Mexikó mennyit nyer az Egyesült Államokon. A NAFTA egy rossz vicc”.

Donald Trump a 2016-os elnökválasztási kampányban folyamatosan azt ígérte, hogy az Egyesült Államok déli határain falat építtet, és ennek árát Mexikónak kell majd finanszíroznia. John Kelly kabinetfőnök azonban szerdán a kongresszusban spanyol ajkú törvényhozókkal találkozva – sajtótudósítások szerint – kifejtette, hogy Trump néhány kampányígérete, közte a határon építendő falra, illetve a bevándorlásra vonatkozó, „nem az információk teljes körén alapult”. Majd a Fox televíziónak adott esti interjújában megerősítette, hogy az elnök sok mindent ma már másként lát. „A kampány és a kormányzás két dolog és az elnök nagyon rugalmas” – fogalmazott Kelly, és kifejezetten a határfalat, valamint a bevándorlás kérdését, ezen belül is a fiatal bevándorlók helyzetének rendezését említette.

„Ha nincs fal, nincs megállapodás” – szögezte le Twitter-bejegyzésében Trump, utalva arra, hogy csakis akkor hajlandó aláírni a fiatal bevándorlók helyzetének rendezéséről szóló megállapodást, ha az magában fogalja a megépítendő fal kérdését is.

Hozzátette, hogy az Egyesült Államoknak szüksége van erre, hogy „segítsen megállítani a kábítószer özönét Mexikóból, amely a világ legveszélyesebb országa”.

A mexikói külügyminisztérium csütörtökön ismét megerősítette: „semmilyen körülmények között” nem lehet szó arról, hogy Mexikó fizesse ki a határon építendő fal árát. A minisztérium hamis beállításnak nevezte, hogy Mexikó lenne a világ legveszélyesebb országa, és leszögezte, hogy Mexikó „komoly és konstruktív” lesz az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény (NAFTA) újratárgyalásain, de a saját nemzeti érdekeit tekinti elsődlegesnek; és csakis olyan végeredményt hajlandó elfogadni, amely mindhárom részt vevő ország, Mexikó, az Egyesült Államok és Kanada javára szolgál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.