Angela Merkel: Véget kell vetni a civakodásnak

Vissza kell térni a munkához, a haza szolgálatához – mondta a német kancellár.

MTI
2018. 02. 14. 19:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kancellár a mecklenburg–elő-pomerániai Demminben tartott gyűlésen rámutatott, hogy nem volt még olyan hamvazószerda választási év után Németországban, amikor nem volt új kormány. Ezért most nem azzal kell foglalkozni, hogy „mit csinál rosszul a másik”, és a veszekedés és egymás rágalmazása helyett vissza kell térni a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködéshez.

A következő években dől el, hogy sikeres marad-e Németország, vagy lemarad, és a CDU mindent megtesz a németek jó jövőjének biztosításáért – mondta Angela Merkel.

A menekültválságban használt jelszavához visszatérve hangsúlyozta: „Sikerülni fog, megoldjuk!” „Wir schaffen das!”

A digitalizáció, a globalizáció és a geopolitikai átrendeződés kihívásainak megválaszolásáról szól a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unióval (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párttal (SPD) kötött koalíciós megállapodás – fejtette ki Angela Merkel, kifogásolva, hogy kevés szó esik a megállapodás tartalmáról. Erről a többi között kiemelte, hogy sikerült visszaverni a szociáldemokraták törekvéseit, amelyek Németországban adóemelésre, az Európai Unióban a takarékos államháztartási politikát és államadósság-csökkentést előíró stabilitási és növekedési paktum fellazítására, az euróövezetben pedig az államadósság törlesztése feletti felelősség közösségi szintre emelésére irányultak.

Azzal kapcsolatban, hogy a szerződés alapján a CDU-tól az SPD-hez kerül a pénzügyminisztérium, a CDU elnöke hangsúlyozta, hogy ragaszkodnak az államháztartási egyensúly megőrzéséhez, azért is, mert a felelős pénzügyi-költségvetési politika az egyik legfőbb elem a párt arculatában, a „CDU márkában”.

Angela Merkel rámutatott, hogy pártja megszerezte az SPD-től a gazdasági minisztériumot, és kiemelte: a tárcát a kormánypolitika olyan központjává teszik, amely méltó lesz Ludwig Erhardhoz, a második világháború utáni nyugatnémet gazdasági fellendülés megalapozójaként tisztelt néhai CDU-s gazdasági miniszterhez és kancellárhoz.

Az úgynevezett politikai hamvazószerda a német belpolitika különleges dátuma: a farsangi időszak utolsó napját a pártok évtizedek óta egymás éles hangú, olykor ironikus támadásával töltik egy-egy kibérelt csarnokban vagy hatalmas sörsátorban. Ezúttal a közös kormányzásra készülő pártok viszonylag visszafogottan bírálták egymást, Angela Merkel például egyetlen párt vagy politikus nevét sem említette beszédében.

A CSU részéről is csak a tőlük jobbra álló új szövetségi parlamenti (Bundestag-) pártot, az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű erőt támadták igazán élesen. A fő szónok, Markus Söder kijelölt bajorországi miniszterelnök a párt Passauban tartott gyűlésén kiemelte, hogy az AfD nem a CDU/CSU pártszövetség alternatívája, mert nem „polgári” párt, és számos tisztségviselője közel áll a széles körben neonáciként számon tartott Német Nemzeti-demokrata Párthoz (NPD).

Az AfD részéről Jörg Meuthen társelnök a szintén bajorországi Osterhofenben tartott pártgyűlésen úgy vélekedett, hogy a CDU és a CSU nevében a C betű (christlich, keresztény) nem a keresztény szó rövidítésére szolgál, hanem egy muzulmán vallási jelképre, a félholdra utal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.