Megkérdőjelezte a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) illetékességét a Fülöp-szigeteki elnök – írta az MTI. Rodrigo Duterte ugyanakkor pénteken kijelentette, áll az ellene emberiesség elleni bűncselekmények miatt indult előzetes vizsgálat elébe, de inkább állítsák kivégzőosztag elé, mint hogy rács mögé kerüljön.
A kirohanásairól ismert politikus ismételten tagadta, hogy valaha parancsot adott volna a rendőrségnek kábítószer-kereskedők likvidálására.
Fatou Bensouda, az ICC főügyésze csütörtökön közölte, az előzetes vizsgálat célja eldönteni, kiterjed-e a bíróság hatásköre az ügyre, és valóban elkövettek-e emberiesség elleni bűncselekményeket. Az eljárás akár évekig is elhúzódhat.
Jude Sabio jogász tavaly áprilisban nyújtott be panaszt az ICC-hez, mert szerinte Rodrigo Duterte „ismételten, folyamatosan és rutinszerűen” követett el emberiesség elleni bűncselekményeket, és elnöksége alatt „bevett gyakorlattá” vált a kábítószer-kereskedők és más bűncselekmények feltételezett elkövetőinek meggyilkolása. A panasz szerint Duterte bűnrészes több ezer filippínó megölésében.
„Szeretnék abban a ritka megtiszteltetésben részesülni, hogy beszélhessek önnel. Csak mi ketten egy szobában” – mondta Duterte a sajtókonferenciáján Fatou Bensoudának címezve szavait.
„Örömmel látom. Ha bűnösnek akar találni engem, csak tessék, legyen. Keressen egy országot, ahol kivégzőosztaggal lövetnek agyon embereket, állok elébe” – hangoztatta a szókimondó Fülöp-szigeteki elnök. „Arra viszont nincs szükség, hogy újabb és újabb szócséplő perekbe fogjanak. Folytassák csak a vizsgálatot, találjanak csak bűnösnek. Megtehetik” – tette hozzá.
Duterte a nap folyamán egyébiránt utasítást adott országa fegyveres erőinek, hogy mondjanak le egy 233 millió dolláros megállapodást Kanadával, miután az észak-amerikai állam aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a szerződés tárgyát képező 16 helikoptert a felkelők ellen vethetik be. Duterte szerint tiszteletben tartják az ottawai vezetés álláspontját, és majd találnak más beszállítót.
Duterte egyúttal úgy rendelkezett, hogy a jövőben sem Kanadától, sem az Egyesült Államoktól ne vásároljanak fegyvert a megállapodásokhoz csatolt kitételek miatt.
Ottawa és Manila hivatalosan kedden írt alá szerződést a helikoptervásárlásról, de másnap a kanadai vezetés ennek felülvizsgálatát rendelte el, reagálva Restituto Padilla Fülöp-szigeteki katonai szóvivő bejelentésére, miszerint a Bell 412EPI típusokat kommunista és iszlamista felkelők ellen akarják bevetni. „Azért veszek helikoptereket, hogy végezzek velük” – hangoztatta Duterte.