Legalább 29 ember meghalt és nagyon sok megsebesült pénteken a Kelet-Gútát és Idlíb tartomány több települését ért légicsapásokban és tüzérségi támadásokban – jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH). Kelet-Gúta az ellenzék Damaszkusz környéki fellegvárának számít.
Az OSDH szerint legalább 14 ember, többségében nő és gyerek vesztette életét, és többen megsebesültek azonosítatlan harci repülőgépek támadásában Idlíb tartomány egyik településén. A forrás alapján a halálos áldozatok száma növekedhet, mivel egyes sebesültek állapota válságos, és eltűntek is vannak. Egy másik idlíbi településen két ember lelte halálát egy hasonló támadásban.
A brit székhelyű civil szervezet emellett beszámolt arról, hogy legalább 13 ember vesztette életét és több tucatnyi sebesült meg a kormányerők légi és tüzérségi támadásaiban a Damaszkusz melletti Kelet-Gúta számos településén.
Az elmúlt négy napon legalább 229 ember, közte 58 gyerek lelte halálát a kormányerők ágyúzásaiban és légicsapásaiban, amelyeket hétfő óta fokoztak az általuk teljesen ostromgyűrűbe zárt Kelet-Gúta ellen – tájékoztatott a kiterjedt helyi aktivistahálózattal rendelkező szervezet. Kelet-Gútában utoljára 2015 januárjában volt olyan hét, amikor ennyi ember vesztette életét a térségben tomboló harcokban – közölte Rami Abdel Rahman, az OSDH igazgatója. Helyi aktivisták beszámolója szerint mintegy 1700 ember sebesült meg a kormányerők e heti támadásaiban. A 400 ezres lakosú Kelet-Gútát 2013 óta ostromolják a kormányerők.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken jelentette, hogy csak januárban 13 támadást hajtottak végre egészségügyi létesítmények ellen Szíriában, amit – ahogyan a WHO emlékeztetett arra – a nemzetközi jog szigorúan tilt. Fadéla Chaib, a WHO sajtófelelőse a világszervezet genfi székhelyén elmondta, hogy az egészségügyi intézmények között több kelet-gútai volt.
Szaúd-Arábia pénteken elítélte „a Basár al-Aszad szíriai elnök rezsimje” által a kelet-gútai térség ellen intézett támadásokat, csakúgy, mint „a vegyi fegyverek\" bevetését – tájékoztatott a szaúdi külügyi tárca egyik illetékese. Rijád szerint „ezek az erőszakos cselekmények” nincsenek összhangban azokkal a nemzetközi erőfeszítésekkel, amelyek a szíriai válságnak a genfi egyezmények keretében a politikai úton történő rendezésére irányulnak, sem az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2254-es számú határozatával. A 2015 decemberében elfogadott dokumentum értelmében a polgárháború dúlta közel-keleti államban fél éven belül egységkormányt kell felállítani, új alaptörvényt kell kidolgozni, illetve másfél éven belül parlamenti és elnökválasztást kell tartani az ENSZ felügyelete alatt.