Felfegyverezné a tanárokat az amerikai fegyverlobbi, Trump csak a „legjobbakat”

Az amerikai Országos Fegyverszövetség az iskolák biztonságának erősítését javasolja.

MTI
2018. 02. 22. 18:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai Országos Fegyverszövetség (NRA) ellenzi a fegyvereladások teljes szigorítását, inkább az iskolák biztonságának erősítését javasolja – fejtette ki csütörtökön Wayne LaPierre, a szervezet elnöke a konzervatívok szokásos évi washingtoni konferenciáján.

LaPierre a konferencián elmondott beszédében olyan „valódi és gyakorlatias” megoldásokról értekezett, amelyek szerinte megvédik az amerikai gyermekeket az iskolai fegyveres erőszaktól.

„Muszáj azonnal megerősítenünk iskoláinkat” – fogalmazott az NRA elnöke. Kifejtette, hogy a fegyvereladások előtti ellenőrzéseket kellene szigorítani. Leszögezte, hogy „gyilkosoknak, bűnözőknek, kábítószer-kereskedőknek soha nem szabad lőfegyverhez jutniuk, és meg kell akadályozni, hogy fegyverhez jusson bárki, akit mentálisan alkalmatlannak vagy a társadalomra veszélyesnek ítéltek”.

A fegyverlobbi elnöke sok vonatkozásban Donald Trump álláspontját visszhangozta. Az elnökhöz hasonlóan ő is támogatja, hogy az oktatási intézményekben számolják fel az úgynevezett fegyvermentes övezeteket, mert ezek kifejezetten vonzzák az ámokfutókat, és egyetért azzal is, hogy az oktatók és az iskolai alkalmazottak – nem látható módon – fegyvert viseljenek.

Az ország elnöke ugyanezeket a javaslatokat vetette fel szerdán a Fehér Házban, amikor a múlt heti floridai lövöldözés túlélő diákjait, az áldozatok szüleit és tanáraikat, valamint két korábbi iskolai lövöldözés túlélőit látta vendégül. Csütörtök reggel azonban egy Twitter-bejegyzésben pontosította véleményét. A szerinte félretájékoztató sajtót okolva azt hangsúlyozta: „Soha nem mondtam, hogy adjunk fegyvereket a tanároknak. Azt mondtam, hogy megvizsgáljuk a lehetőségét, hogy álcázott módon fegyvereket adjunk katonai és egyéb speciális kiképzésben részt vevő tanároknak – a legjobbaknak.”

Trump csütörtök délelőtt, még a konferencia kezdete előtt újabb Twitter-üzenetben erősítette meg: támogatja a fegyvervásárlás korhatárának emelését, kiemelve, hogy legalább huszonegy évesnek kell lennie a fegyvervásárló személynek.

Az NRA már szerda este, szóvivője révén, elutasította a korhatár emelését.

A republikánus politikusokat és aktivistákat összefogó Konzervatív Politikai Cselekvés Tanácsa (CPAC) mozgalom konferenciájára egy héttel a floridai Parkland iskolájában elkövetett, tizenhét halálos áldozatot követelő lövöldözés után kerül sor, meglehetősen feszült légkörben. A társadalom többsége ugyanis – felmérések tanúsága szerint – a fegyvereladás és -tartás szigorítását szeretné, a politikusok egy része viszont hallani sem akar erről. Kedden például a floridai helyi törvényhozásban a politikusok leszavazták még annak a lehetőségét is, hogy egyáltalán napirendre vegyenek erre vonatkozó törvényjavaslatot. Szerdán a The New York Times fizetett hirdetésben hozta nyilvánosságra azoknak a politikusoknak a nevét, akiknek kampányát részben az NRA támogatta.

A republikánus politikusok között akadt olyan is, aki az állította, hogy a lövöldöző ámokfutók demokrata pártiak. Claudia Tenney New York-i republikánus képviselő egy rádióműsorban azt fejtegette, hogy „azok közül, akik tömeggyilkosságot követnek el, túl sokakról derül ki, hogy demokrata pártiak”.

Az NRA elnöke pedig – amellett, hogy a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) hanyagságát okolta a floridai mészárlásért – szintén a liberálisokat, vagy ahogy fogalmazott: „az európai típusú szocialistákat” ostorozta azért, mert a fegyvervásárlás szigorítását követelik.

„Gyűlölik az NRA-t. Gyűlölik az alkotmány-kiegészítést. Gyűlölik az egyéni szabadságot” – mondta több mint egyórás beszédében Wayne Lapierre, utalva az alkotmány második kiegészítésére, amely minden amerikai állampolgárnak lehetővé teszi a szabad fegyvervásárlást és fegyvertartást.

Négy amerikai szövetségi állam kormányzója összefog a fegyvervásárlás szigorításáért

New Jersey, New York, Connecticut és Rhode Island államok kormányzói csütörtökön úgy döntöttek, hogy nem várnak Washingtonra és a szövetségi törvényhozásra, hanem – a klímavédelem ügyében már bevált laza koalícióban – közösen hoznak intézkedéseket a fegyvervásárlás megszigorítására. 

A négy kormányzó mindegyike – Phil Murphy, Andrew Cuomo, Dan Malloy és Gina Raimondo – demokrata párti politikus, és amikor tavaly Donald Trump elnök bejelentette, hogy Washington kivonul a párizsi klímaegyezményből, ugyanők hozták létre a már érvényben lévő klímavédelmi intézkedések megőrzésére a Klímavédelmi Szövetséget. 

A kezdeményezés bejelentésekor Andrew Cuomo, New York állam kormányzója leszögezte: „inkább saját kezünkbe vesszük a dolgokat, mintsem arra várjunk, hogy a szövetségi kormány észhez térjen”. Gina Raimondo, Rhode Island kormányzó-asszonya hozzátette: „a gyermekek Floridában és szerte az országban megmozdultak, és ez nem meglepő. Mi kényszerítettük őket erre, mert a megválasztott politikusok Washingtonban évek óta elhárították a feladatot”. 

A négy kormányzó megegyezett abban, hogy – a szövetségi ellenőrzési adatokon kívül – megosztják egymással információikat, az államhatárokon kívül is követik a megvásárolt fegyverek „útját”, és regionális társulást hoznak létre, hogy megosszák egymással tapasztalataikat, és közösen dolgozzanak ki oktatási intézményeket érintő javaslatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.