Kiszabadult a börtönből a Samsung alelnöke

Li Dzse Jong folytathatja munkáját a vállalat élén.

MN
2018. 02. 05. 8:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Enyhítette egy dél-koreai fellebbviteli bíróság hétfőn a Samsung-csoport alelnöke elleni ítéletet. A Li Dzse Jongra szeptemberben kiszabott ötévi börtönbüntetést két és fél évi felfüggesztett börtönbüntetésre változtatták, vagyis Li kiszabadult a börtönből és folytathatja munkáját a vállalat élén, bár külföldre csak bírói engedéllyel utazhat – írja az MTI.

A beszámoló szerint Lit, aki a Samsung tényleges vezetője, vesztegetés, sikkasztás, bűncselekményből származó jövedelem eltitkolása, vagyontárgy tiltott külföldre szállítása és eltitkolása, valamint hamis tanúzás vádjában találta bűnösnek az alsóbb fokú bíróság. Az ügyészség előtte tizenkét évi börtönbüntetés kiszabását kérte a 49 éves vádlottra, aki fontos szerepet játszott a Pak Kunhje leváltott és külön eljárásban vádolt elnökhöz köthető korrupciós botrányban. Az alelnököt – a Samsung-csoport egészségi állapota miatt vállalatvezetésre képtelen elnökének fiát – egy évvel ezelőtt tartóztatták le annak gyanújával, hogy felajánlott, illetve ki is fizetett 38 millió dollárt Pak Kunhje volt elnök barátnőjének, Csoj Szun Szilnek. A kenőpénzért azt várta cserébe, hogy a kormány, illetve az állami nyugdíjalap – mint a legnagyobb részvényes – támogassa a Samsung két leányvállalatának összeolvadását, amely révén Li Dzse Jong további részvények vásárlása nélkül tudta növelni befolyását a cégben és esélyét arra, hogy az egész vállalatbirodalom feje legyen.

A vádlott mindig tagadta bűnösségét minden vádpontban.

Pak Kunhjét az alkotmánybíróság korrupció vádja miatt márciusban elmozdította az elnöki székből, és külön eljárás folyik ellene. Őt akár életfogytig tartó börtönbüntetésre is ítélhetik.

Június végén három év börtönre ítélték a terebélyes korrupciós botrány másik kulcsszereplőjét, Pak barátnőjét, Csoj Szun Szilt, akinek komoly befolyása volt az államfő döntéseire. Csoj révén a volt elnök, illetve a kormány hatalmas pénzeket sajtolt ki dél-koreai nagyvállalatoktól, és a pénz – a Li Dzse Jong által kifizetett összeg is – olyan alapítványoknál landolt, amelyeket Csoj felügyelt.

A hétfői ítélethirdetéskor a bíró – mintegy az enyhítés indoklásaként – azt mondta: az, hogy Li a Samsung irányítójaként „pénzügyileg támogatta Csojt, a politikai hatalomnak való passzív megfelelés volt”.

Várható, hogy Li fellebbez a felfüggesztett börtönbüntetés ellen is, immár a legfelső bírósághoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.