A Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián Szergej Lavrov kérdésre válaszolva nem kívánta kommentálni az orosz magánszemélyek és vállalatok ellen indított amerikai eljárást.
„Nincs erre válaszom. Bármit megjelentethetnek, és látjuk, hogyan sokasodnak a vádak és közlemények” – jelentette ki. Amerikai hivatalos személyek is azt mondták, hogy egyetlen ország sem befolyásolta a választás eredményét – érvelt. „Mindaddig, amíg nem látunk tényeket, minden más csak üres fecsegés” – tette hozzá.
Robert Mueller különleges ügyész hivatala pénteken Washingtonban jelentette be, hogy az ügyben összehívott nagyesküdtszék vádat emelt tizenhárom orosz állampolgár és három orosz jogi személy ellen a 2016-os amerikai elnökválasztási folyamatba való állítólagos beavatkozás miatt. A testület megállapítása szerint a vádlottak megsértették az amerikai törvényeket, és beavatkoztak a választásba és az amerikai politika folyamataiba. A vádpontok között összeesküvés, csalás, banki csalás és személyazonossági adatok eltulajdonítása szerepel. A nagyesküdtszék dokumentumai szerint a vádlottak már 2014-ben megkezdték a 2016-os elnökválasztási folyamatot megzavarni próbáló tevékenységüket.
A vádlottakat valószínűleg nem veszik őrizetbe, és nem jelennek meg az amerikai bíróság előtt, miután Oroszország és az Egyesült Államok között nincsen kiadatási egyezmény – jegyezte meg a Reuters brit hírügynökség.
A müncheni konferencián mondott beszédében Lavrov oroszellenes propaganda terjesztésével vádolta a NATO-t, az Egyesült Államokat és az Európai Uniót, ami a kölcsönös kapcsolatok „lebénulásához” vezetett. A külügyminiszter nagyobb együttműködést szorgalmazott az EU-val a nemzetközi konfliktusokban, így a Közel-Keleten. „Erősebb és kiszámíthatóbb Európai Uniót szeretnénk, felelős partnert a nemzetközi színtéren” – jelentette ki.